Şu An Okunan
KuirFest LGBTİ+ Film Platformu Genişliyor

KuirFest LGBTİ+ Film Platformu Genişliyor

Eylül ayında onuncusu düzenlenecek olan Pembe Hayat KuirFest’in 2019’da yayına başlayan LGBTİ+ Film Platformu, Sivil Düşün desteğiyle on üç yeni filmi arşivine ekledi. LGBTİ+ temalı etkinliklere yönelik yasakların ve TV/dijital platformlara yönelik sansür uygulamalarının artış gösterdiği bir dönemde platform, kuir yapımlara erişim anlamında önemli bir rol üstleniyor. Filmlerin Türkçe ve İngilizce altyazı seçenekleriyle izlenebildiği platforma ulaşmak için tıklayınız.

Harun Güler’in 2740 Nolu Oda‘sında Kübra Uzun

Julia Fuhr Mann’ın, güzellik, beden ve üretimde olan egemen eril normları kadın bedenleri üzerinden yok eden filmi Diyet Değil İsyan (Riot Not Diet, 2018); Tim Wolff’un, Papua Yeni Gineli transseksüel sanatçı Moses Tau’nun (Moshanty) yaşamını, transseksüel ve eşcinsellere yardımdan geri durmayan aktivist tarafını öne alarak anlattığı Ben Moshanty. Beni Seviyor Musun? (I’m Moshanty. Do You Love Me?, 2019); Stephen Isaac-Wilson’ın, Manchester’ın dış mahallelerindeki alternatif partileri ekrana taşıyan belgeseli Fleshback: Manchester Alacakaranlık Bölgesinde Queer Rave (Fleshback: Queer Raving in Manchester’s Twilight Zone, 2018); Doğu Londralı zenne sanatçısı ve aktivist Shane ShayShay Konno’nun yaşamından kesitler sunan, Craig Heathcote imzalı Sınırlardan Uzak: Shay (Beyond the Margins: Shay, 2018); İspanyol seks işçisi Marco’nun Londra’ya gelmek için verdiği mücadeleyi konu edinen, Saleem Haddad imzalı Marco (2018); Harun Güler’in, trans DJ ve şarkıcı Kübra Uzun’u bir otel odasında baştan sona akıllı telefonla çektiği 2740 Nolu Oda (Room 2740, 2019); sanatçı Louise Ashcroft’un, devasa alışveriş merkezi Westfield Stratford’ı, kapitalizmi ve tek boynuzlu kuir atların efsaneviliğinin nasıl sömürüldüğünü tartıştığı deneme filmi Westfield Ünikornları (Unicorns of Westfield, 2018) ve İngiltere’nin kuzeybatı bölgesinden yedi trans ve ikiliksiz gençle yapılan röportajlardan oluşan Okulda Trans Var! (Transgender Experiences in School, 2019) platformda erişime sunulan dikkat çeken yapımlardan.

Ayrıca, Natali Kouneli imzalı Sessiz Gülüşler (Silent Laughs, 2016), Jari Osbpurne imzalı Bunu Hayal Et! (Picture This, 2017), Antonis Sideras imzalı Basiretsizlikler Lapası (Purée Incompetánce, 2018), Leo Herrera imzalı Babalar Projesi 1. Bölüm (Fathers Project Episode 1, 2018), Maxwell Addae imzalı Açıkhavacılık (Outdooring, 2018) ve João Dall’Stella imzalı Süpet (Stalls, 2019) de KuirFest LGBTİ+ Film Platformu’nun arşivine eklenen filmler arasında.

Öte yandan platformun kısa film mahiyetindeki yeni sezon tanıtım filmi Yarından Önce de KuirFest’in YouTube kanalı üzerinden yayımlandı. Festival direktörü Esma Akyel yönetmenliğinde çekilen, senaryosunu Salih Salman’ın kaleme aldığı filmin başrolündeki Belgin Çelik’e Gülşen Madan ve Şehnaz eşlik etti.