Altyazı Fasikül’ün çağrısıyla COVID-19 salgınının ilk aylarında üretilen 11 adet kısa film. Karantina koşullarında üretilen bu videolar, film üretme biçimleri ve materyallerine (mektup, rüya, kişisel arşiv, şiir vs.) dair öneriler de sunan kolektif bir pandemi zamanı arşivi niteliğinde. For English

Videolar

Gölgeden

Âna bakmakta zorlananlara, gölgesine hapsolan bir çocuğun hikâyesi. 4 köşeli dünyadan SON DAKİKA! haberler.

İçeriden

Elif Ergezen, pandemi zamanlarında “içeride” olanların, adil yargılanma talebiyle ‘yaşam grevi’ yapanların sözlerini mektuplar aracılığıyla dünyaya taşıyor.

Bir Sokak Dayanışması

Haydar Taştan, pandemi süresince ihtiyacı olanlara desteğini sunan Kadıköy Dayanışma Ağı’yla birlikte kamerasını sokağa çıkarıyor.

Heykel

Sibel Tekin, 2013’ten 2020’nin salgın zamanlarına uzanan süreçte İnsan Hakları Anıtı’nın yanında yapılan eylemleri bir araya getiriyor.

Li Kûçeyên Diyarbekirê…

Özkan Küçük, Diyarbakır’ın bugün varolmayan Suriçi sokaklarında hayali bir gezintiye çıkıyor. Sur’a yazılmış bir mektup.

Boşluk

Begüm Özden Fırat, salgının ilk aylarında Tatavla’daki bir apartmanın içinde yoğunlaşan seslere kulak kabartıyor.

Di Perê Perperokê De

İlham Bakır’dan ‘evden çalışma’ zorunluluğunun aile hayatında yarattığı zorluklara dair bir ‘ev filmi’.

Yarasa Kuşu

Baraj yapımı sırasında mağaralarını terk eden yarasalar köyde merak konusu olmuştur. Gökçe İnce, Sarnıç köyünde çektiği görüntüleri yeniden ziyaret ediyor.

O Kalabalığı Hatırla

Güliz Sağlam’dan, kadınların erkek şiddeti karşısında pandemiye rağmen sokaklara çıktığı günlerin kaydı.

Balkon ve Bizim Rüyalar

Aylin Kuryel, koronavirüs salgını süresince görülen rüyaları bir araya getiriyor. Rüyalar gerçekliğe karışıyor, gerçeklik de rüyalara.

Şehrin Hayaletleri

Fatih Pınar’ın kendi toplumsal muhalefet arşivinden çekip çıkardığı görüntüler pandemi önlemleri kapsamında boşaltılan sokaklara nüfuz ediyor.

Metinler

‘İçeriden Dışarıya’ Üzerine

İçeriden Dışarıya seçkisi, Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın çağrısıyla koronavirüs salgını sürecinde üretilen 11 kısa filmden oluşuyor.

İçeriden Dışarıya Notlar: Susmuş Olanların Yankısı

Altyazı Fasikül’ün çağrısıyla pandemi sürecinde üretilen İçeriden Dışarıya filmlerine toplu bir bakış. “İçeri” ile “dışarı”, “hatırlama” ile “unutma”nın kavşağında, içeriden dışarıya notlar.