Şu An Okunan
Ankara’da LGBTİ+ yasakları sürüyor

Ankara’da LGBTİ+ yasakları sürüyor

Ankara’da Kasım 2017’den beri gündemde olan LGBTİ+ etkinliklerine yönelik yasaklama kararı Nisan 2019’da hukuken kaldırılmış olmasına rağmen fiilen uygulanmaya devam ediyor.

Ankara Valiliği, ohal yasasına dayanarak 18 Kasım 2017 tarihinde “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkların korunması” gerekçesiyle şehir genelinde “LGBTT-LGBTİ vb. konulardaki” etkinliklerin süresiz olarak yasaklanması kararı almıştı. Bu doğrultuda 16-17 Kasım 2017’de düzenlenmesi planlanan Alman LGBTİ Film Günleri valilik kararıyla yasaklanmış, Türkiye’nin ilk kuir festivali olarak 2011 yılında Ankara’da düzenlenmeye başlanan KuirFest, Ankara’da yapılamamıştı.

Kaos GL’nin mahkemeye taşıdığı yasaklama kararı Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından 19 Nisan 2019 tarihinde kaldırıldı. Ancak şehirde LGBTİ+ etkinliklerine yönelik yasak fiilen uygulanmaya devam ediyor. ODTÜ’de 8 yıldır düzenlenen Onur Yürüyüşü’nü geçen yıl mahkeme kararına dayanarak yasaklamaya çalışan rektörlük, bu yıl da Ankara Valiliği’nin İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği 3 Ekim 2018 tarihli yasaklama kararının halen yürürlükte olduğunu beyan ederek yürüyüşü engellemek istedi. 10 Mayıs 2019 günü ODTÜ’de yapılan yürüyüşe katılmak isteyenlere polis müdahale etti. 22 kişi gözaltına alındı, 1 kişi yaralandı.

Bu yıl İstanbul, Denizli, Mersin, Lefkoşa ve Berlin’de gerçekleştirilen KuirFest, Ankara’daysa Mayıs ayında 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında film gösterimleri yaptı ve herhangi bir müdahale ile karşılaşmadı. Ancak kendileriyle görüştüğümüz festival ekibi, valiliğin 3 Ekim yasağının devam ettiğine yönelik gayri resmî beyanı doğrultusunda KuirFest’i Ankara’da düzenlemelerinin engelleneceğini öngördüklerini belirtiyor.

Görsel: Kuirfest İstanbul’un kapanış filmi Zırıl Lubunya‘dan (Bixa Travesty, 2018) bir kare.