Şu An Okunan
KuirFest’ten Çevrimiçi Film Platformu!

KuirFest’ten Çevrimiçi Film Platformu!

2011’den bu yana LGBTİ+ temalı filmleri Türkiye’deki sinemaseverlerle buluşturan Pembe Hayat KuirFest, sekizinci senesinde festivali çevrimiçi bir armağanla tamamlıyor. LGBTİ+ Film Platformu’nda geçtiğimiz yıllarda KuirFest’te gösterilmiş filmlerin bir bölümü, Türkçe altyazı ile izlenebilecek. Bu çevrimiçi platform, LGBTİ+ temalı filmleri bir araya getiren, zamanla genişleyecek bir kütüphane.

Filmleri çevrimiçi erişime açma fikri ilk olarak, LGBTİ+ etkinliklerine yönelik yasakları protesto etmek için girişilen #LGBTİFilmleriYasaklanamaz hashtag kampanyası sırasında ortaya çıkmış. Bu kampanya kapsamında T (2016) isimli kısa filmi çevrimiçi erişime açan KuirFest, söz konusu filmin büyük ilgi toplamasının ardından daha fazla filmi takipçileriyle buluşturmak için çalışmalara başlamış.

Şu an LGBTİ+ Film Platformu’nda T’nin yanı sıra Türkiye’den ve dünyanın dört bir yanından uzun ve kısa metraj birçok film erişime açık. Örneğin, Esmeray’ın ‘Cadının Bohçası’ adlı oyununu takip eden Aydın Öztek imzalı Esmeray ‘Bir Direniş Öyküsü’ (2009), Can Candan’ın LGBTİ+ bireylerin anne ve babalarının hikâyelerini konu alan Benim Çocuğum (2013), popülerlik kazanan Pride filminde (2014) konu edilen Londralı eşcinsellerle madencilerin dayanışmasının belgeseli olan Herkes Açılsın! Dulais’de Dans (All Out! Dancing In Dulais, 1986)…

KuirFest ayrıca, “platformun açılışına ve postpride iç sıkıntısına özel” beş film önerisinde bulundu. Platformun zamanla İngilizce ve Farsça altyazı ile de destekleneceğini ve arşivdeki filmlerin panel, tartışma, söyleşi gibi etkinliklerle de seyirciyle buluşturulacağını da belirterek, Kuirfest’in bu beş film önerisini aktaralım:

Hala, 2012, Türkiye, 20’
Anne ve babasını kaybettikten sonra doğduğu köye tekrar dönen bir transın hikâyesi.

Her Story / Onun Hikayesi, 2015, USA, 60’
Onun Hikâyesi Los Angeles’ta aşktan ümitlerini kesmiş olan ancak ani bir karşılaşmanın umutlarını tazelediği iki trans kadın hakkında. Violet, röportaj için kendisine yaklaşan bir muhabir olan Allie’ye doğru kendisini bir çekim içerisinde bulurken, kariyer odaklı Paige açılmayı düşündüğü ilk adam olan James ile tanışır.

The Kiffness: You Say You Love Me / Beni Sevdiğini Söylemiştin, 2017, Güney Afrika, 4’
The Kiffness, “You Say You Love Me” nin (Beni Sevdiğini Söyle) müzik videosunda Manila Von Teez ve ekibinin drag performanslarıyla bizi karşılıyor. Videoda Manila, Cape Town’un LGBTİ merkezi olan De Waterkant’ta bir sokak boyunca, ekibinden dansçılarla dans ederek, şarkıya eşlik ediyor.

Being Stavros / Stavros Olmak, 2013, UK, 10’
32 yaşındaki Stavros, gerçek aşkı bulmak için Birleşik Krallık Gey Güzellik yarışmasına katılıyor. Ancak işler kimsenin planlandığı gibi gitmiyor. Stravos’un karşısına çıkan bir zorluk var. O da diğer yarışmacıların üç katı kiloda olması. Bu neşeli, hayat dolu ve dokunaklı hikâyede gay bedenler ve iç çamaşırlarını nasıl giyeceğiniz anlatılıyor.

Medulla Oblongata, 2017, Yeni Zelanda, 7’33
Maldivli öğrenci Abraham Naim, Auckland LGBTQ sahnesinin tanınmış figürlerinden, güçlü ve zırıl alter egosu drag queen Medulla Oblongata olarak ünlüdür. Ancak, hayat Abe için hep bu şekilde değildir. Resmi dili İslam olan Maldivler’de gay olmasından dolayı zulme uğrayan ve bu nedenle Yeni Zelanda’da kendisine mülteci statüsü tanınan Medulla Oblongata, Abe’in şimdi nerelerde olduğunu ve ardında bıraktığı hayatı keşfe çıkıyor.

PembeHayatKuirFest.org adresinden çevrimiçi film platformuna ulaşabilirsiniz.
#ÇokGüzelsinOnlineMısın