Hakkımızda

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema, Altyazı Sinema Derneği’nin sinemada ifade özgürlüğü alanının genişlemesine katkı sağlamak için hayat verdiği çevrimiçi bir yayındır. Temmuz 2019 – Haziran 2020 tarihleri arasında Altyazı Sinema Dergisi‘nin basılı ücretsiz eki olarak dağıtılan, aynı zamanda sinema etkinliklerinin düzenlendiği birçok mekânda da bulunabilen Altyazı Fasikül, Temmuz 2020’de dijital ortama taşındı. Fasikül’ün web sitesinden, basılı yayının içeriğinin tamamının yanı sıra yeni haber, yazı, söyleşi ve videolara erişilebiliyor.

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın temel amacı, Türkiye’de son yıllarda seyirciye erişimi önemli ölçüde kısıtlanan eleştirel sinema pratiklerine, özellikle de belgesel sinemaya görünürlük kazandırmak. Risk altında üretim yapan, anaakım medyada görünmezleştirilen sinemacı ve kolektiflerin sözlerinin, eleştirel pratik ve sorunlarının duyurulmasına katkı sunmak.

Fasikül’de, film dağıtımı; filmlere erişim olanakları; festivallerdeki gelişmeler; sansür uygulamaları ve sinemaya yönelik diğer baskılar; sinema yasasının uygulanma biçimleri; sinema kulüpleri, birlikleri ve örgütlenmeleri; film/dizi setlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği, set güvenliği ve emek süreçleri gibi konular üzerine haber, tartışma, söyleşi ve fikir yazıları bulabileceksiniz. Türkiye’de nasıl daha özgür bir üretim, dağıtım ve seyir ortamı oluşturulabilir? Altyazı Fasikül: Özgür Sinema bu soruya ilişkin düşünme ve tartışma alanını genişleterek üretim, dağıtım ve seyir alanları arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

e-posta: [email protected]

Twitter: @altyazifasikul
Facebook: @altyazifasikul
Instagram: @fasikulaltyazi

Adres: Altyazı Sinema Derneği, Caferağa Mah. Şair Nefi Sokak Şeker Apt. 46/3 Kadıköy

 

Proje Koordinatörü
Senem Aytaç

Editör
Fırat Yücel

Yardımcı Editör
Ekrem Buğra Büte

 

European Endowment for Democracy tarafından desteklenmektedir.