Hakkımızda / About

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema 17 yılı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin en uzun ömürlü sinema dergilerinden Altyazı’nın, sinemada ifade özgürlüğü alanının genişlemesine katkı sağlamak için hayat verdiği çevrimiçi bir yayın. Temmuz 2019 – Haziran 2020 tarihleri arasında Altyazı Sinema Dergisi’nin basılı ücretsiz eki olarak dağıtılan, aynı zamanda sinema etkinliklerinin düzenlendiği birçok mekânda da bulunabilen Altyazı Fasikül, Temmuz 2020’de dijital ortama taşındı. Fasikül’ün web sitesinden, basılı yayının içeriğinin tamamının yanı sıra yeni haber, yazı, söyleşi ve videolara erişilebiliyor.

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın temel amacı, Türkiye’de son yıllarda seyirciye erişimi önemli ölçüde kısıtlanan eleştirel sinema pratiklerine, özellikle de belgesel sinemaya görünürlük kazandırmak. Risk altında üretim yapan, anaakım medyada görünmezleştirilen sinemacı ve kolektiflerin sözlerinin, eleştirel pratik ve sorunlarının duyurulmasına katkı sunmak.

Fasikül’de, film dağıtımı; filmlere erişim olanakları; festivallerdeki gelişmeler; sansür uygulamaları ve sinemaya yönelik diğer baskılar; sinema yasasının uygulanma biçimleri; sinema kulüpleri, birlikleri ve örgütlenmeleri; film/dizi setlerinde toplumsal cinsiyet eşitliği, set güvenliği ve emek süreçleri gibi konular üzerine haber, tartışma, söyleşi ve fikir yazıları bulabileceksiniz. Türkiye’de nasıl daha özgür bir üretim, dağıtım ve seyir ortamı oluşturulabilir? Altyazı Fasikül: Özgür Sinema bu soruya ilişkin düşünme ve tartışma alanını genişleterek üretim, dağıtım ve seyir alanları arasındaki bağları kuvvetlendirmeyi hedefliyor.

***

Altyazı Fasikül: Free Cinema is the supplement of Altyazı Cinema Magazine (distributed nationwide since 2001), which focuses on freedom of expression in cinema.

Altyazı Fasikül: Free Cinema aims to strengthen the role and position of independent cinema as a critical force in the cultural politics of Turkey. Our purpose is to increase the visibility of the works of filmmakers who face risks of government repression or reprisal as well as to provide a space for underrepresented film makers where their voices may be heard. Our main focus is on fostering a free cinema by developing strategies to combat various forms of censorship, including self-censorship. Overcoming the constricting effects of monopolization in the distribution and exhibition of films is another core issue we tackle. Our goal is to focus public attention on freedom of expression in cinema, to promote solidarity among filmmakers to fight the isolating forces of repression and censorship, and to create a platform where effective tactics to reach these goals can be discussed and developed.

e-posta / e-mail : [email protected]

Twitter: @altyazifasikul
Facebook: @altyazifasikul
Instagram: @fasikulaltyazi

Adres: Kuloğlu Mah. Turnacıbaşı Cad. Sevim Apt. No:3/8 Beyoğlu 34433, İstanbul

 

Proje Koordinatörü / Project Coordinator
Senem Aytaç

Editör / Editor
Fırat Yücel

Haber Editörü / News Editor
Ekrem Buğra Büte

Web Editörü / Web Editor
Abbas Bozkurt

European Endowment for Democracy tarafından desteklenmektedir. / Supported by European Endowment for Democracy.

 

 

Comments are closed.