Şu An Okunan
Saygun Gökarıksel: Etrafımıza Örmeye Çalıştıkları Hiçbir Duvarı Kabul Etmiyoruz

Saygun Gökarıksel: Etrafımıza Örmeye Çalıştıkları Hiçbir Duvarı Kabul Etmiyoruz

İlk uzun metraj belgeseli Duvarlar-Mauren-Walls üzerine tartışmak üzere Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü öğretim üyesi Saygun Gökarıksel tarafından Doğu Avrupa Semineri dersine davet edilen Can Candan kampüse alınmadı. Gerekçe, Candan’ın kampüse girişinin yasaklanmış olması.

14 yıldır tam zamanlı öğretim üyesi olarak eğitim verdiği Boğaziçi Üniversitesi’ndeki işine son verilmesinin ardından Can Candan’ın akademik yaşamına müdahaleler devam ediyor. Konuyu yargıya taşıyan Candan’ın bu süreçte öğrencilerin eğitim hakkından mahrum kalmaması düşüncesiyle üniversite kayıt sistemi dışında vermeyi planladığı güz dönemi dersleri, kampüse girişinin yasaklanmasıyla engellenmişti. Geçtiğimiz günlerde Boğaziçi Üniversitesi Sinema Kulübü’nün (BÜSK) düzenlediği ‘Can Candan ile Belgesel Macerası’ başlıklı söyleşi, “Candan’ın üniversiteye girişinin yasak olması” gerekçesiyle iptal edilmişti. Son olarak ise Candan, davet edildiği derse katılmak için gittiği Boğaziçi Üniversitesi kapısından bir kez daha geri çevrildi.

Üniversitenin Sosyoloji bölümünde öğretim üyesi Saygun Gökarıksel, SOC486 kodlu Doğu Avrupa Semineri dersi kapsamında Duvarlar-Mauren-Walls (2000) belgeselini tartışmak üzere belgeselin yönetmeni Can Candan’a davet gönderdi. Davete icabet eden Candan’ın kampüse girişi, üniversitenin kayyım olarak anılan atanmış yönetiminin getirdiği yasaklama sebebiyle engellendi. Yaşananlar üzerine açıklama yapan Gökarıksel’in ‘üniversite yönetiminden talimat var’ dışında bir gerekçe ya da herhangi bir yazılı belge gösterilmediğini ifade etmesi, Boğaziçi’ndeki hukuksuz işleyişi bir kez daha gözler önüne serdi.

Candan’ın, 1989 yılında ABD’de öğrenciyken bir gazete rastladığı “Berlin’deki Türkiyeliler artan ırkçılıktan endişe duyuyor” haberinden ilhamla hayata geçirdiği Duvarlar-Mauren-Walls, Almanya’daki Türkiyeli göçmenleri takip ediyor.

Saygun Gökarıksel

“Bu dönem verdiğim Doğu Avrupa dersinde Candan’ın Berlin Duvarı’nı, insanları ayrıştıran diğer tüm duvarları anlatan belgeselini göstermek, deneyimlerini ve filmini öğrencilerimle birlikte tartışmasını istedim,” sözleriyle derse konu belgeselin önemine dikkat çeken Gökarıksel, Candan’ın kampüse alınmaması olayındaki ayrıştırıcı alt metni ‘duvarlar’a benzeterek yaşananların çok öğretici olduğunu belirtti ve şöyle dedi: “Bunu ve etrafımıza örmeye çalıştıkları hiçbir duvarı kabul etmiyoruz.” Öğrencilerin eğitim hakkının ihlal edildiğine dikkat çeken Gökarıksel, konuya ilişkin tutanak tuttu. Öte yandan Candan, tüm müdahalelere rağmen derse çevrimiçi olarak katılım gösterdi.

Kampüse alınmayan Can Candan, Gökarıksel’in dersine çevrimiçi katıldı.

Candan’ın, ağustos ayında işe iade talebiyle açtığı ve yürütmenin durdurulması istemini de içeren idari dava görülmeye devam ediyor.