Şu An Okunan
Genco Erkal Hâkim Karşısına Çıkacak: Suçum Başkanlık Sistemini Eleştirmek

Genco Erkal Hâkim Karşısına Çıkacak: Suçum Başkanlık Sistemini Eleştirmek

Sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla dört yıl sekiz aya kadar hapsi istenen Genco Erkal, 25 Kasım Perşembe günü İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına çıkacak.

Darbe dönemleri de dâhil olmak üzere sanat yaşamı boyunca toplumsal-politik çizgide işlere imza atan Genco Erkal hakkında cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’nca iddianame düzenlenmişti. Usta oyuncunun 15 Temmuz 2016 darbe girişiminden sonra ve 2020 yılında sosyal medyada yaptığı üç farklı paylaşımında Erdoğan’a hakaret suçu işlediği belirtilerek bir yıl iki aydan dört yıl sekiz aya kadar hapisle cezalandırılması talep edilmişti. Erkal hakkında açılan davanın ilk duruşması, 25 Kasım Perşembe günü saat 10:25’te, İstanbul 16. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.

Kararı kişisel Twitter hesabından duyuran sanatçı, “cumhurbaşkanına hakaret” içeren paylaşımlarını da şöyle sıraladı: “1-Cumhurbaşkanı’nın diplomasını sorgulamak. 2-Kaç çocuk yapılacağına karışmasın demek. 3-Ayder Yaylası’ndaki yapılaşma girişimine karşı çıkmak. 4-Türk usulü başkanlık sistemini eleştirmek.” Konuya ilişkin Medyascope’a konuşan Erkal, davanın açılacağını hiç tahmin etmediğini söyledi ve ekledi: “Takipsizlik kararı verilir diyordum ama uygun görmüşler, açmışlar. Gideceğiz, savunmamızı yapacağız.”

Erkal, geçtiğimiz Nisan ayında “cumhurbaşkanına hakaret” soruşturması kapsamında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Basın Bürosu’nca ifadeye çağırılmasının ardından yaptığı açıklamada dünyada ve Türkiye’de gördüğü haksızlıkları, baskıları, adaletsizliği ve bağnazlığı hem sahnede hem de sosyal medyada eleştirdiğini ancak hiçbir aktarımında hakaret etmediğini belirterek ifade özgürlüğünün kısıtlanmasına ve insanların düşünceleri yüzünden hapis yatmasına karşı olduğunu söylemişti. Bu dönemde konuk olduğu çeşitli programlarda ve verdiği demeçlerde Gezi Direnişi’nden sonra sanatın üzerindeki baskının giderek arttığına işaret eden Erkal, muhalif sanatçıların işinin yokuşa sürüldüğüne dikkat çekmişti.

Bu Haftanın Diğer Davaları: Oktay İnce, Gezi ve Boğaziçili Öğrenciler…

Genco Erkal’ın yargılandığı davanın yanı sıra bu hafta ifade özgürlüğünün ihlali kapsamında değerlendirilen başka davalar da görülecek. Söz konusu davalardan bazıları şu şekilde:

  • Video-eylemci Oktay İnce’nin 2014-2019 yılları arasında sosyal medyada yaptığı paylaşımları gerekçe gösterilerek “cumhurbaşkanına hakaret” suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması 23 Kasım Salı günü saat 11:55’te, Kemalpaşa 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Gelişmeleri buradan takip edebilirsiniz.
  • Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyım rektör olarak anılan Melih Bulu’yu protesto eylemlerinde gözaltına alınan Boğaziçili öğrencilerle dayanışmak üzere basın açıklaması yapmak isteyen Kocaeli Öğrenci Dayanışması üyesi 14 öğrenci ile birlikte EMEP GYK Üyesi Tarık Erkan, Eğitim Sen Kocaeli Şube Başkanı Suphi Yıldırım ve Şube Sekreteri Ömer Furkan Özdemir’in yargılandığı davanın ikinci duruşması 23 Kasım Salı günü saat 14.10’da, Kocaeli 5. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek. 17 kişiye “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa muhalefet” ve “görevi yaptırmamak için direnme” suçlamaları yöneltiliyor.
  • Özgür ve özerk üniversitenin temel ilkelerinin ihlal edildiği Boğaziçi Üniversitesi’nde 52 öğrencinin 2911 sayılı ‘Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununa Muhalefet’ ve ‘kişiyi hürriyetinden yoksun kılma’ suçlamalarıyla yargılandığı davanın ilk duruşması 25 Kasım Perşembe günü saat 10:15’te, İstanbul 49. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülecek.
  • Osman Kavala, Çiğdem Mater ve Memet Ali Alabora dâhil 16 kişinin yargılandığı Gezi Direnişi davası, 2 Ağustos’ta yapılan duruşmada çArşı taraftar grubundan 35 kişinin yargılandığı çArşı davasıyla birleştirilmiş ve Kavala’nın tutukluluğunun devamına karar verilmişti. Birleştirilen davanın ikinci duruşması 26 Kasım Cuma günü, saat 10:00’da, İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek.