Yukarılara takılmış kameralardan gözetleniyoruz, ekranlarımıza ürünler
yerleştiriliyor, gündelik hayat gözetim altında. Peki aşağıdakiler de
yukarıyı gözetleyebilir mi? Sokağa, eyleme, arşivlere, kampüse,
ekranlara bu gözle, ‘aşağıdan yukarıya’ bakabilir miyiz? Bu sorular
etrafında üretilmiş video ve metinler.

Videolar

Yan Yana

Aylin Kuryel yakın zamanda kazanım elde eden Migros depo işçileriyle 2021’de buluşmuştu; birlikte bugünkü kararlı direnişin ayak seslerinin de işitildiği fotoğraflara baktılar.

Hasan’ı Beklerken

Alper Şen kaleme alıp seslendirdiği öyküyle “insansız” görünen savaş kamerası imajlarının ardındaki insan bilincini hatırlatıyor.

Kadrajın Dışı Yok

Oktay İnce’den sokakta kamerayla kayıt almanın, insanları, hayvanları ve eylemleri görüntülemenin etiğine dair not ve düşünceler.

İsimsiz

Deniz Buga’nın videosunda kişisel arşiv ve siyaset, müsilajın henüz görülmediği bir sahilde buluşuyor.

Gündem

Fatma Çelik kurmaca filmlerden, belgesellerden, sahaflardan bulduğu parçalarla Özgür Gündem gazetesinin “baskı” sürecine dair temsilî bir hat çiziyor.

Merhamet

Halil Yetiş’in Plastik ve Kuşbakışı’nın ardından üçüncü bir videoyla sürdürdüğü Merhamet serisi, avcılık ve gözetleme teknolojileri arasındaki tekinsiz benzerliğe dikkat kesiliyor.

Gözüm Üzerinde

Zeyno Pekünlü ile Tatlıhan Tuncel kişisel verilerimizden tüketim profilleri çıkaran, çevrimiçi duvarlarımızı reklamlarla kaplayan dev şirketleri bingoluyor.

Gözün Üstümde

Fotoğraflanan pasiftir derler. Aylin Kızıl’ın Gözün Üstümde’si bu kabule yönelik bir müdahale. Bir fotoğrafçının gözünden.

Direniş Deneyimleri: Atlas + Tanık

Osman Baran Özdemir ve H. Işık‘tan Boğaziçi Direnişi’ne ‘içeriden’, üniversite kampüsünden bakan iki video.

Merkez

Deniz Tortum ve Esen Tan’dan Prof. Sami Şekeroğlu Sinema-TV Merkezi bünyesindeki film arşivine 360 derecelik bir bakış. Türkiye sinema tarihinin en materyal görünümü.

Metinler

Yuvarlak Masa Tartışması: İmajlara Dair

Aşağıdan Yukarıya serimiz için video üretenlerin katıldığı çevrimiçi yuvarlak masa tartışmasında imajlarla kurduğumuz ilişkiye dair çokça soru, çokça da fikir paylaşıldı.

Kameram Bir Başkasıdır

Sinema tarihinde, kamerayı iktidar aracı olarak konumlayan dile meydan okuyan karşı-kameralar da var. Nagehan Uskan, Aşağıdan Yukarıya serimizde yer alan videoları bu geleneğin takipçileri olarak ele alıyor.

‘Video’nun Toplumsal Kadrajları

Sidar Bayram, Aşağıdan Yukarıya serisine ‘video’ formatını merkeze alarak bütünlüklü bir bakış atıyor.

Hukuk ve İmaj: Devlet Halkı, Halk Devleti Kaydederken *

“Kamera yalan söylemez.” Peki o kameraların kontrolünü elinde tutanlar? Aşağıdan Yukarıya serimizde Kadrajın Dışı Yok adlı filmi gösterilen Oktay İnce, Hukuk ve İmaj başlıklı yazılarında bu gibi soruların izini sürüyor.

‘Aşağıdan Yukarıya’ Nedir?

Altyazı Fasikül çağrı yaptı, sinemacılar, video-eylemciler, sanatçılar üretti. Aşağıdan Yukarıya’da 24 Mart’tan başlayarak her Perşembe bu sorular etrafında üretilmiş bir video yayınlanacak.

Sıkça Sorulmayan Sorular

Aşağıdan Yukarıya’yı tasarlarken zihnimizde dolaşan, seri için video üretmesini arzu ettiğimiz kişilerle paylaştığımız sorular.