Şu An Okunan
Gözüm Üzerinde

Gözüm Üzerinde


Zeyno Pekünlü ile Tatlıhan Tuncel kişisel verilerimizden tüketim profilleri çıkaran, çevrimiçi duvarlarımızı reklamlarla kaplayan dev şirketleri bingoluyor; algoritmaya karşı farazi bir algoritma, takibe takip.

Gösterim tarihi 5 Mayıs 2022, 19:00
YouTube kanalı Altyazı Sinema Dergisi


* Çevrimiçi gösterimin ardından saat 19:30’da Zeyno Pekünlü ve Tatlıhan Tuncel ile canlı sohbet gerçekleştirilecektir.

Gözüm Üzerinde 2018 yılında toplanan kişisel verilerimizin seçim sonuçlarını etkileyecek şekilde kullanıldığının ifşa edildiği Facebook–Cambridge Analytica veri skandalından bir sene önce 2017 yılında basit bir kullanıcı merakı ile başladı: Eğer ücretsiz online servislerini kullanmamız karşılığında verilerimizi hediye ettiğimiz dev şirketler sürekli bizi izliyor ve dinliyorsa, önümüze düşen reklamlar hangi verinin onlar için daha kullanışlı olduğuna dair bize bir şey söyleyebilir mi? 232 gün boyunca her gün Facebook’un zaman tüneline düşürdüğü reklamların ekran görüntüleri toplandı, senelerce nereye varacakları bilinmeden bilgisayarda bekledi, Altyazı Fasikül’ün Aşağıdan Yukarıya video serisi çağrısı ile ‘izleyeni izleme’ eylemini odağına alarak şekil aldı. Çeşitli algoritmalarla online hareketlerimizden anlamlı sonuçlar çıkarmaya çalışan yapay zeka taklit edilerek en çok tekrar eden reklamlar dönemin takvim notlarıyla bingolandı.

Reina katliamından varlık fonuna, parlamenter sistemden cumhurbaşkanlığı sistemine geçiş referandumuna, adalet yürüyüşlerinden Man Adası skandalına, Donald Trump’ın başkan seçilmesinden #MeToo hareketinin başlamasına, hareketli siyasal gündemin online evrenimizin en önemli parçalarından biri olduğu 2017 senesinde verilerimiz ancak özbakım, uçak bileti, kıyafet alışverişlerini arttırmak için mi kullanılıyordu?” – Zeyno Pekünlü, Tatlıhan Tuncel

Gözüm Üzerinde
6 dk / 2022 / Türkçe (İngilizce altyazılı)
Yönetmen Zeyno Pekünlü, Tatlıhan Tuncel
Kurgu Tatlıhan Tuncel