Şu An Okunan
Susma Bitsin: Takım Elbisesiyle Ağlayan Erkekliği Tanıyoruz!

Susma Bitsin: Takım Elbisesiyle Ağlayan Erkekliği Tanıyoruz!

Sinema-TV sektöründe normalleşen erkek şiddeti ve taciz vakalarına karşı kadınları bir araya getirmesiyle ‘sembol dava’ya dönüşen Elit İşcan – Efecan Şenolsun davasında karar açıklandı. 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen karar duruşmasında, savcının “cinsel saldırı” suçundan ceza verilmesini istediği Şenolsun beraat etti. Kararın ardından davayı başından beri takip eden Susma Bitsin platformu ‘Takım Elbisesiyle Ağlayan Erkekliği Tanıyoruz!’ başlıklı bir açıklama yaptı.

Oyuncu Efecan Şenolsun’un yargılandığı dava, Elit İşcan’ın Yaşamayanlar (2018) dizisinin setinde Şenolsun’un cinsel saldırısına ve hakaretlerine maruz kaldığı yönündeki şikayeti üzerine başladı. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan iddianamede, Efecan Şenolsun’un “cinsel saldırı” ve “alenen hakaret” suçlarından 17 yıl 4 aya kadar hapisle cezalandırılması isteniyordu. İlk duruşması 17 Ekim 2019’da görülen dava, iki buçuk yıla yakın sürenin ardından 11 Şubat 2021’de yapılan duruşmada Efecan Şenolsun hakkında verilen beraat kararı ile sonuçlandı.

Beş Vakit (2006), Hayat Var (2008) ve Mustang (2015) gibi filmlerdeki rolleriyle tanınan Elit İşcan’ın avukatlığını yapan Meriç Eyüboğlu ile 12 Kasım 2020’de yapılan dördüncü duruşmanın ardından bir söyleşi gerçekleştirmiştik. Eyüboğlu bu söyleşide davanın “yargılananın değil, şikayet edenin sorgulandığı” bir seyir izlediğini ifade etmiş ve bu durumun “erkek yargısı”na işaret ettiğini dile getirmişti. Eyüboğlu ayrıca olayın gerçekleştiği gün Şenolsun’un sette yüksek oranda alkollü olduğunu; işçi sağlığı ve güvenliğini tehdit eden bu durumun dizinin yapımcı tarafından da mahkemede doğrulandığını ifade etmişti. Yine aynı duruşmanın ardından Elit İşcan sosyal medya hesabından paylaştığı videoda, haberlere yansıyan özetlerin gerçeği yansıtmadığını, cinsel saldırı ve hakaret anlarının doğrudan görgü tanıklarını olduğunu ve ifadelerinin de mahkemede dinlendiğini belirtmişti.  

Elit İşcan: Onların erkek adaleti varsa bizim de kadın dayanışmamız var. Mücadelemiz tabii ki de devam edecek.

Dava süresince Elit İşcan’a, davanın içeriğiyle ilişkili olmayan konularda sorular (toplu ekip fotoğraflarının sorgulanmasının yanı sıra “erkeklerle hep fotoğraf çektirir misiniz?” benzeri sorular da) yöneltilmeye devam edilse de, 4 Şubat 2021’de gerçekleşen beşinci duruşmanın ardından Şenolsun’a ceza verilmesi yönünde beklenti oluştu. Zira davanın savcısı, yeterli delil elde edilemediği gerekçesiyle “alenen hakaret” suçundan Şenolsun’un beraatını talep ederken, “cinsel saldırı” suçundan ceza verilmesini istiyordu. 11 Şubat 2021’de yapılan duruşmada mahkeme Efecan Şenolsun’un beraatına karar vererek, Elit İşcan ve kendisine destek olanların bu yöndeki umudunu boşa çıkardı.

İşcan’ın avukatı Meriç Eyüboğlu karar duruşmasının ardından yaptığı konuşmada, “erkek yargısının tescil ettiği”ni söyleyerek, iki yılı aşkın bir döneme yayılan uzun yargılama sürecinin ardından beraat kararının herhangi bir gerekçe açıklanmaksızın verilmesine dikkat çekti. Eyüboğlu ayrıca Şenolsun’un avukatının, Elit İşcan ve kendisine destek verenlerin sosyal medyadaki paylaşımlarına yönelik aşağılayıcı ifadeler kullandığını da ekledi. Elit İşcan ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Onların erkek adaleti varsa bizim de kadın dayanışmamız var. Mücadelemiz tabi ki de devam edecek,” ifadelerini kullandı.

Efecan Şenolsun ve yakınları karar duruşması sonrası Anadolu Adliyesi önünde

Davayı başından beri takip eden Susma Bitsin platformu ise, beraat kararının ardından Şenolsun’un avukatının tutumunu ifşa ederek eleştiren ‘Takım Elbisesiyle Ağlayan Erkekliği Tanıyoruz!’ başlıklı bir açıklama yaptı. Avukatın mahkemede Elit İşcan’la ilgili sarf ettiği ‘af buyurun sevişme sahnelerinde oynuyor, oynadıkları filmlere bakın, geçenlerde banyo sahnesi vardı’ gibi ifadelerine de atıfta bulunulan açıklamanın tamamını sizlerle paylaşıyoruz.

Takım Elbisesiyle Ağlayan Erkekliği Tanıyoruz!

Oyuncu Elit İşcan’a cinsel saldırıda bulunmaktan ve hakaretten yargılanan Efecan Şenolsun, bugün görülen karar duruşmasında, savcının cezalandırılmasını talep etmesine rağmen beraat etti.
Bizler, Türkiye’de büyüyen ve yaşayan kadınlar olarak o mahkeme salonuna takım elbiseyle gelen, savcı ve hakime ağlayan erkekleri de erkekliği de tanıyoruz ve buna alışmayı reddediyoruz.
Mahkemede yargılanan failin, sinema sektöründen pek çok kadın oyuncuyu da temsil eden avukatının ‘af buyurun sevişme sahnelerinde oynuyor, oynadıkları filmlere bakın, geçenlerde banyo sahnesi vardı, avukatlıkta örneğin bir bayan meslektaşım kucağıma oturmaz ama bu sektörde bunlar çok normal’ demesini kabul etmiyoruz! Mesleklerimizi erkek dilinize meze yapmanıza izin vermeyeceğiz!
İstanbul Anadolu Adliyesi, 19. Asliye Ceza Mahkemesi’nin aslında işyerlerimiz olan film setlerine sarhoş gelinmesini onaylayan, işyeri güvenliklerimizi hiçe sayan kararı nezdimizde yok hükmündedir. 
Elit İşcan’ın yol açan, ümit veren, pek çok kadına yalnız olmadığını hissettiren mücadelesi bitmedi. Bizler, bu yolda Elit’le ve bütün kadınlarla birlikte yürümeye devam edeceğiz. Erkek adalet değil, gerçek adalet gelene kadar da mücadeleden vazgeçmeyeceğiz.
Biliyoruz ki, susmazsak biter.
#SusmaBitsin