Şu An Okunan
Metin Akdemir ile Hayalimdeki Sahneler

Metin Akdemir ile Hayalimdeki Sahneler

29 Nisan Perşembe, 2021

21:00 Çevrimiçi film gösterimi
Hayalimdeki Sahneler / Yön.: Metin Akdemir / 2020 / 45 dk.
22:00 Metin Akdemir ile sohbet (moderasyon: Ayça Çiftçi)

Altyazı yazarlarından Ayça Çiftçi, filmin yönetmeni Akdemir ile hayalindeki sahneler, kuir olasılıklar ve sinema-sansür ilişkisi üzerine konuşuyor. 29 Nisan 2021’deki çevrimiçi Hayalimdeki Sahneler gösteriminin ardından yapılan sohbette izleyiciler de Akdemir’e sorularını iletme şansı buldu.

2020 yılının film festivallerinde gösterilip ilgiyle karşılanan Hayalimdeki Sahneler belgeseli sansürün farklı bir boyutuna dikkatimizi çekti. Dul Bir Kadın (Yön: Atıf Yılmaz, 1985), Kadının Adı Yok (Yön: Atıf Yılmaz, 1987) ve İki Kadın (Yön.: Yavuz Özkan, 1992)… Bu üç filmin hikâye dünyasına kuir bir perspektiften bakan Metin Akdemir, karakterleri canlandıran Serap Aksoy, Hale Soygazi ve Nur Sürer’i buluyor; sinema yazarlarına, akademisyenlere ve hepimize şu soruyu yöneltiyordu Hayalimdeki Sahneler’de: Bu filmlerdeki kadınlar arası ilişkiler sansür nedeniyle mi imadan öteye geçememişti? Ve bununla ilişkili daha da büyük bir soru: Sansürün, filmlerin son halini belirlemekten öte hayal gücünü şekillendiren, mümkün olanı düşünülmez kılan bir tarafı da var mıdır?  

Hayalimdeki Sahneler’in kendisi de, Türkiye’de devlet sansürü ve otosansüre kolektif tepki verilen bir dönemde hayal edilmeye başlandı. Gezi Direnişi’ni konu alan Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek… belgeseli 2014’te gerçekleştirilen 51. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin programdan çıkartılınca, sinemacılar bu sansür uygulamasına çok farklı biçimlerde tepkilerini ortaya koydu. Bunlardan biri de bir grup sinemacının oluşturduğu Sansürsüz Sinema destek fonuydu. Metin Akdemir’in, o zamanki adıyla ‘Çekil(e)meyen Filmler’ isimli çalışması da, ‘sinema ve sansür’ konulu belgesel ve araştırma projelerine verilen bu fon kapsamında desteğe layık görülen projelerdendi. Filmin yapımcısı aktivist-sanatçı Boysan Yakar’ın 2015’in Eylül ayında aramızdan ayrılması sonrasında askıya alındı proje. Beş yıl sonra bu proje, Hayalimdeki Sahneler ismiyle, 2014’te sansürün yaşandığı yerdeydi; ilk gösterimi 57. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Belgesel Film Yarışması’nda yapıldı.  

Akdemir’in halen film festivallerini dolaşmakta olan bu ilham verici filmini daha fazla seyirciyle buluşturmak üzere, biz de Altyazı Fasikül: Özgür Sinema olarak çevrimiçi bir gösterim hayal ettik. Bu özel gösterim, 29 Nisan Perşembe akşamı saat 21:00’de gerçekleşecek. 45 dakikalık süreye sahip filmi, 21:00-22:00 saatleri arasında izleyebileceksiniz. Ardından saat 22:00’de, Altyazı yazarlarından Ayça Çiftçi, filmin yönetmeni Metin Akdemir ile hayalindeki sahneler, kuir olasılıklar ve sinema-sansür ilişkisi üzerine canlı bir sohbet gerçekleştirecek. Sohbet esnasında Akdemir’e sorularınızı da yöneltebileceksiniz.