Şu An Okunan
Ah, Asuman!

Ah, Asuman!

1 Eylül Çarşamba, 2021

21:00 Çevrimiçi film gösterimi
Ah, Asuman! / Yön.: Ümit Kıvanç / 2019 / 15 dk. / Türkçe (Kürtçe altyazılı)
21:30 Ümit Kıvanç ve Gaye Boralıoğlu ile sohbet (moderasyon: Fırat Yücel)

Ümit Kıvanç’ın yeni kısa filmi Ah, Asuman! çevrimiçi galasını Altyazı Fasikül Gösterimleri’nde yapıyor. 2019’da yapılan 56. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması’nda ilk kez seyirci karşısına çıkan filmin çevrimiçi galası, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nde Altyazı’nın YouTube kanalında yapıldı.

Belgeselleriyle tanıdığımız Ümit Kıvanç’ın yönetmenliğini yaptığı filmin senaryosu, Selahattin Demirtaş’ın aynı adlı öyküsünden yazar, gazeteci, senarist Gaye Boralıoğlu tarafından beyazperdeye uyarlandı. Settar Tanrıöğen ve Halil Babür’ün başrollerini paylaştığı filmin 1 Eylül akşamı yapılan gösteriminin ardından yönetmen Ümit Kıvanç ve senarist Gaye Boralıoğlu’nun katılımıyla bir sohbet de gerçekleştirildi.

Gala gecesinin ardından Ümit Kıvanç filmi Vimeo hesabından erişime açtı. Kıvanç’ın sunduğu bağlantılar aracılığıyla Ah, Asuman! farklı dillerde altyazılarla izlenebilir.

Seyirciye uzun bir otobüs yolculuğunda uykudan uyanmanın mahmurluğunu yaşatarak rüya ile gerçeklik arasında mekik dokuyan filmde otobüs şoförü Fahri’yi Vavien (2009), Çoğunluk (2010) ve Bir Başkadır (2020) gibi yapımlardan tanıdığımız usta oyuncu Settar Tanrıöğen canlandırıyor. Genç ve tecrübesiz avukat Ahmet rolünde ise Kar (2017) filmiyle 24. Altın Koza Film Festivali’nde Umut Vadeden Genç Erkek Oyuncu ödülünü Hayat Van Eck’le paylaşan Halil Babür var.

Ah, Asuman!‘da Halil Babür ve Settar Tanrıöğen

Filmin yönetmen koltuğundaki Ümit Kıvanç’ı gazete yazıları, romanları ve siyasi analizlerinin yanı sıra belgeselleriyle de tanıyoruz. Kıvanç, 2011’de “vicdan ve serbest piyasaya dair bir film” olarak tanımladığı, maden işçilerinin hayatını anlatan 16 Ton adlı belgesele imza attı. Tarih, popüler kültür, müzik ve imaj politikaları arasında güçlü bağlar kurarak ilerleyen, görüntü-ses tekniklerine dair belgesel dünyasına bolca ilham taşıyan 16 Ton‘u 2021’de yeni kurgusuyla Vimeo kanalından erişime açtı. Kazım Koyuncu ve Ahmet Kaya’nın yaşam hikâyeleri üzerine Şarkılarla Geçtim Aranızdan (2008) ve Uçurtmam Tellere Takıldı (2010) belgesellerini üreten Kıvanç 2012’de çektiği Ağlama Anne, Güzel Yerdeyim‘de Roboski Katliamı’nı anlattı. Ender Özkahraman’ın uzun metraj kurmacası Zor Bir Karar‘ın (2017) kurgusuna da imza atan Kıvanç, farklı oluşumlarla ortaklık içinde sürdürdüğü video üretimiyle de siyasi-estetik bir etki alanı oluşturdu.

Ah, Asuman! (2019)
Yönetmen:
Ümit Kıvanç
Oyuncular: Settar Tanrıöğen, Halil Babür
Senaryo: Gaye Boralıoğlu
Hikâye: Selahattin Demirtaş
Yapımcı: Çiğdem Mater
Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir
Kurgu: Ümit Kıvanç
Orijinal müzik: Ahmet Kenan Bilgiç
Yönetmen yardımcıları: Özkan Yılmaz, Damla Kırkalı
Sanat yönetmeni: Osman Özcan
Ses tasarımı: Metin Bozkurt
Renk: Cenk Erol
Ses: Seçkin Akyıldız
Makyaj: Esma Keskin