| pano

Setlerde COVID-19 Artışı

Dizi, film ve reklam setlerinde COVID-19 testi pozitif çıkan çalışanların sayısı gün geçtikçe artıyor. Sinema-TV Sendikası’nın verilerine göre, 22 Eylül 2020 itibarıyla 17 farklı sette 42 COVID-19 vakası tespit edilmiş durumda. (Bu haber güncellenmektedir)

Haber: Fırat Yücel

Güncelleme (29 Eylül 2020): TRT 1’de yayınlanan, yapımcılığını Akli Film’in üstlendiği Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin setinde COVID-19 salgınını engelleyici önlemlerin alınmadığı bildiriliyor. Dizinin set-dekor işçileri, 24 saat çalışmaya zorlandıkları ve ödemelerini almadıklarını dile getirerek 23 Eylül’de iş bırakma eylemine başlamışlardı. Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-sen) sette insanlık dışı çalışma koşullarının olduğunu ve “hiç COVID-19 testi ve tetanos aşısı yapılmamış işçilerin bulunduğunu” bildiriyor.

Güncelleme (15 Eylül 2020): Malatya’da çekimleri süren Zalo adlı filmin çekimleri sırasında rahatsızlanarak 9 Eylül 2020’de hayatını kaybeden usta oyuncu Halil Kumova’nın COVID-19 hastalığına yakalanmış olduğu belirlendi. Ağır zatürreye bağlı solunum yetmezliği ile hayatını kaybeden 64 yaşındaki oyuncunun PCR testinin pozitif çıktığı öğrenildi. Set ekibinden 4 kişinin daha testinin pozitif çıktığı belirtiliyor. Kumova pek çok tiyatro oyunu ve dizinin yanı sıra, Hiçbiryerde (2002), Hazan Mevsimi: Bir Panayır Hikayesi (2008) ve Ayla (2017) gibi filmlerde de rol almıştı. 

 

Film, dizi ve reklam setlerinde COVID-19 belirtileri gösteren ve testi pozitif çıkan çalışanların sayısı son günlerde ciddi bir artış gösteriyor. En son 7 Eylül 2020’de, Aşk 101 dizisinin ikinci sezonu olarak Netflix’te yayınlanacak Aşk 102 dizisinin ekibinde pozitif vakalar tespit edildi. Yapımcılığını Ay Yapım’ın üstlendiği dizinin ekibinden 5’i teknik ekip çalışanı, 3’ü oyuncu toplam 8 kişinin COVID-19 testinin pozitif çıktığı duyuruldu. Sinema-TV Sendikası’nın konu hakkında yaptığı açıklamada, dizinin setine ara verildiği ve bütün ekibe tekrar test yapılacağı belirtiliyor. Testi pozitif çıkan dizi çalışanlarının sağlık durumunun iyi olduğu tarafımıza ulaşan bilgiler arasında.

Aşk 102 setinden Sinema-TV Sendikası’na konuyla ilgili şeffaf bilgi akışı yapılıyor ancak bunun gerçekleştirilmediği setler de var. Sendika 3 Eylül 2020 tarihinde, yapımcılığını Es Film’in üstlendiği Mavera isimli belgesel projesinin setinde “en az 5 pozitif vaka” olduğunu duyurdu. Bu sayının artabileceği yönündeki kaygılarını kamuoyuyla paylaşan Sinema-TV Sendikası, sete 14 gün ara verilmesi gerektiğini vurguladı. Zira, TRT için hazırladığı projelerle tanınan Es Film’in çekimlere 2 Eylül itibarıyla devam etme kararı aldığı öğrenilmişti. Sol Gazete’nin konuyla ilgili hazırladığı haberde çekimleri Konya’da devam eden Mavera’nın setinden bir işçi, sette maske takılmadığını, sağlık ekibinin olmadığını ve ateş ölçümünün yapılmadığını aktarıyor.

Sinema-TV Sendikası, 18 Ağustos’ta, yapımcılığını Süreç Film’in üstlendiği Kuzey Yıldızı İlk Aşk dizisinin setinde bir çalışanın, 24 Ağustos’ta ise yapımcılığını Inter Medya’nın üstlendiği Saygı dizisinin setinde ise iki çalışanın testlerinin pozitif çıktığını duyurmuştu. İşverenlerin işçi sağlığını sağlamak için gerekli önlemleri alma yükümlülüğü olduğunu hatırlatan Sinema-TV Sendikası, bugüne kadar toplam 9 farklı dizi setinde, 25 COVID-19 vakası tespit ettiklerini belirtiyor.

Hatırlanacağı üzere, 15 Mart 2020 tarihinde sinema, televizyon ve reklam sektörünün bileşenleri ortak bir bildiriye imza atarak koronavirüs salgınına karşı setlerin durdurulması gerektiğini açıklamışlardı. #SetleriDurdurun etiketiyle yapılan bu çağrıların ardından, Sinema-TV Sendikası’nın verdiği bilgiye göre, reklam/dizi/film çekimlerinin %98’inin çalışması durduruldu. Setlerin yeniden başlamasının gündeme gelmesiyle birlikte, sektörün 17 bileşeni, 18 Mayıs 2020’de Türk Tabipler Birliği’nin de katkılarıyla hazırlanan “Covid-19 Sürecinde; Film Yapımlarında Güvenli Çalışma Koşulları ve Önlemler” başlıklı bir kılavuz yayınladı. Sektörün bileşenleri yaptıkları açıklamalar ve katıldıkları programlarda, yapım şirketleri ve ekiplerini bu kılavuzda yer alan kurallara uymaya davet ediyorlardı.

Sinema-TV Sendikası, kurallara uyulan ve uyulmayan setlerin yanı sıra COVID-19 vakalarının tespit edildiği setleri de, #ÖnceSağlıkSonraÇekim etiketiyle birlikte sosyal medya hesaplarından paylaşmaya devam ediyor. Sendikanın paylaşımlarından, yasal saat sınırlarının üzerinde çalışma yaptırılan pek çok set olduğu ve yapım şirketlerinin hukuk dışı uygulamalara salgın sürecinde de devam ettikleri görülüyor. Hatırlanacağı üzere, Sinema Emekçileri Sendikası (Sine-Sen) da, 20 Ağustos 2020’de yaptığı açıklamada sinema sektöründe günlük çalışma sürelerinin aşılmasıyla ilgili şikâyetler aldıklarını bildirmiş ve çalışanlarını hukuka aykırı çalışmaya zorlayan işverenler hakkında soruşturma yapılması için SGK’ya müracaatları yapmaya başladıklarını duyurmuştu.

Comments are closed.