Şu An Okunan
RTÜK’ten “İktidarı Küçük Düşürme”ye Ceza

RTÜK’ten “İktidarı Küçük Düşürme”ye Ceza

RTÜK, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ve TİP İstanbul Milletvekili Ahmet Şık’ın Gezi Direnişi davasında çıkan mahkûmiyet kararlarını eleştiren açıklamalarına yayınlarında yer veren KRT, Halk TV, Tele 1 ve Flash Haber’e ‘iktidarı küçük düşürme ve aşağılama’ gerekçesiyle para cezası verdi.

Gezi Direnişi davasının 25 Nisan’da tamamlanan karar duruşmasında davanın tek tutuklu sanığı Osman Kavala hakkında, daha önce beraat ettiği suçlamadan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi. Tutuksuz yargılanan sanıklardan, sinema alanındaki üretimleriyle de tanınan Çiğdem Mater ile Mine Özerden’in yanı sıra Ali Hakan Altınay, Mücella Yapıcı, Ali Hakan Altınay, Tayfun Kahraman, Yiğit Ali Ekmekçi ve Can Atalay 18’er yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Türkiye İşçi Partisi (TİP) İstanbul Milletvekili Ahmet Şık ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Grup Başkanvekili Özgür Özel, sanıkları hapse mahkûm eden karaların ardından Çağlayan Adliyesi önünde açıklamalarda bulundu. RTÜK üyesi İlhan Taşçı, Üst Kurul’un, milletvekillerinin açıklamaları canlı yayımlayan Tele1, Flash Haber, KRT ve Halk TV’ye reklam gelirlerinin yüzde 3’ü kadar para cezası verdiğini bildirdi. RTÜK’ün oy çokluğuyla aldığı kararın gerekçesi “iktidarı küçük düşürme ve aşağılama” olarak gösterildi.

Taşçı, “RTÜK, Saray’ın talimatıyla Özgür Özel için özel rapor düzenledi!” başlığıyla yayımladığı bir diğer açıklamada da Ahmet Şık’ın açıklamalarından dolayı para cezası öneren uzman raporu için gerçekleştirilecek toplantı öncesinde RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’in talimat verdiğini ve rapora Özgür Özel’in de adının eklenerek cezanın ağırlaştırıldığını ifade etti. Açıklamada “Düzenlenen bu raporlara göre, Gezi Davası tutuklamalarını eleştirmek ‘suçu, suç örgütlerini ve suçluyu övme’ sayıldı” denildi.

‘Basın Özgürlüğü İhlali ve Sansür Hamlesi’

RTÜK Üyesi Okan Konuralp, RTÜK’ün yaptırımının “basın özgürlüğü ihlali ve sansür hamlesi” olduğunu belirtti. Konuralp, Gezi tutukluları için de “Özgürlükleri yakındır” ifadelerini kullandı.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nden (TGC) yapılan açıklamada ÜST Kurul’un aldığı kararlarla gazeteciliğe müdahale ettiği, haberleri engellediği, iktidar adına sansür ve cezalandırma görevini yürüttüğü ifade edildi. “İktidarı küçük düşürme ve aşağılama iddiasıyla verildiği belirtilen bu karar, RTÜK’ün tüm faaliyetlerini iktidarın çıkarını koruma üzerine kurduğunu bir kez daha ortaya koymuştur,” denilen açıklamada bu tip kararların Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne aykırı olduğuna dikkat çekildi. TGC açıklamasını “RTÜK’ü iktidarın sansür aygıtı olmaktan vazgeçmeye, kararlarında Anayasa’ya, basın ve düşünceyi ifade özgürlüğüne, yurttaşların haber alma hakkına saygılı davranmaya” olan çağrısını yineleyerek sonlandırdı.  

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) da RTÜK cezalarına tepki gösteren paylaşımında “Bu cezalar eleştirel yayıncılığı ekonomik yönden boğma girişimidir. Sansür kuruluna hayır!” ifadelerini kullandı.