Şu An Okunan
Oktay İnce’den Dayanışma Çağrısı

Oktay İnce’den Dayanışma Çağrısı

Sosyal medya paylaşımları sebebiyle Ekim 2018’de gözaltına alınan ve emniyet tarafından el konulan 20 yıllık arşivi hâlen kendisine iade edilmeyen İnce, buna ek olarak açılan “Cumhurbaşkanı’na hakaret” davası öncesinde bir açıklama yayınlayarak süreci özetledi ve dayanışma çağrısında bulundu.

Açıklamasında sosyal medya operasyonlarının iktidar tarafından her türlü toplumsal muhalefeti baskı altında tutmak için kullanıldığını ifade eden İnce, söz konusu hakaret davasının da 2 Nisan 2019’da İzmir Bayraklı Adliyesi önünde başlayıp İzmir Valiliği önünde devam eden “filmlerimi, yazılarımı ve aile arşivimi geri istiyorum” talepli haftalık eylemleri sonrası gündeme geldiğini belirtiyor. Bu süreçte sosyal medya paylaşımları taranarak hakkında “cumhurbaşkanına hakaret” ve “terör örgütü propagandası” suçlamalarıyla dava açılan İnce, bu suçlamaların genel olarak toplumsal muhalefetin sesini kesmek için yapılan sosyal medya operasyonlarının iki temel argümanı olduğunu ifade ediyor.

Esas amacın yapılan protesto ve faaliyetlerin yasalara uygunluğunu denetlemek değil, iktidarın kendisini koruma isteği olduğunu vurgulayan İnce, açıklamasını şu sözlerle sonlandırıyor:

Olayın terör örgütü propagandasını önleme veya Erdoğan’a hakareti önleme amacıyla ilgisi yok. Sadece “sus” demek. Toplumsal mücadelelerin belirli bir ekseninde etkili olan Seyri Sokak’ı susturmak, filmlerimize yazılarımıza, aile arşivimize hukuksuzca el konmasına karşı protesto hakkını kullanmamızı önlemek.

AKP/Erdoğan devleti şöyle diyor: “yaptığın protestonun veya faaliyetin TC yasalarına uygun olup olmadığıyla ilgilenmiyorum, iktidarıma zarar veriyorsun, eylem ve etkinliğini önlemek için, eylem ve etkinliğinle ilgisi olmayan şeylerden suç üretir seni içeri atarım.”

DURUŞMA
25 ŞUBAT 2020
SAAT: 11:35
KEMALPAŞA 1. ASLİYE CEZA MAHKEMESİ
İZMİRNe olmuştu?
Sokaklardaki hak arama mücadeleleri hakkında ürettiği belgesel videolarla tanınan, “Seyri Sokak Video ve Belgesel Kolektifi” üyesi Oktay İnce, 16 Ekim 2018 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alındı. İnce aynı gün içerisinde serbest bırakıldı, ancak polisler tarafından el konulan 20 yıllık arşivi kendisine geri verilmedi. Mevcut tüm hukuki yolları tükettiğini söyleyen video-eylemci ve belgesel sinemacı İnce, o dönemden itibaren el konulan arşivini geri almak için ısrarlı mücadelesini sürdürüyor.

Oktay İnce’nin filmleri Altyazı Fasikül gösterimleri kapsamında 16-17 Kasım 2019 tarihinde seyirciyle buluşmuştu. Artıkişler Kolektifi’nden Alper Şen’le beraber bu etkinlik kapsamında gerçekleştirdikleri söyleşiyi buradan izleyebilirsiniz.