Şu An Okunan
Oktay İnce: Son Savunmam Bir ‘Video-Savunma’ Olacak

Oktay İnce: Son Savunmam Bir ‘Video-Savunma’ Olacak

Video-eylemci ve belgeselci Oktay İnce ‘cumhurbaşkanına hakaret’ (TCK 299) suçlamasıyla yargılanıyor. İnce’ye üyesi olduğu Seyr-i Sokak Video ve Belgesel Kolektifi’nin Twitter hesabından yapılan paylaşımlar gerekçe gösterilerek “terörizmi övmek” suçundan soruşturma açılmıştı. Ekim 2018’de evinde yapılan polis aramasında İnce’nin 20 yılın birikimi niteliğindeki arşivini ve özel hayatına ilişkin görüntüleri içeren hard disklerine el konulmuştu. Emniyet, suç dosyasında adı bulunmamasına rağmen eşi Sevgi Türkmen’e ait çalışma ve görüntülere de el koymuştu.

Arşivinin kendisine iadesi yönünde yaptığı başvurulara cevap alamayan İnce, Nisan 2019’da İzmir’de “filmlerimi, yazılarımı ve arşivimi geri istiyorum” diyerek eylemlerine başladı. İşte bu süreçte İnce’nin sosyal medya paylaşımları tarandı ve hakkında bu kez de ‘cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla dava açıldı.

İlk duruşması 25 Şubat 2020’de yapılan bu davanın, 5 Mayıs 2021’de yapılması kararlaştırılan duruşması pandemi nedeniyle ertelenerek 19 Ekim 2021 tarihinde gerçekleştirildi. İzmir Kemalpaşa 1. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen duruşmada savcı İnce’nin ‘cumhurbaşkanına hakaret’ten cezalandırılmasını talep etti. İnce’nin savunma hakkını kullanma talebi üzerine dava 23 Kasım 2021’e ertelendi.

“Bir TCK 299 Atölyesi Yapalım İstiyorum”

İnce, son savunmasını yapacağı 23 Kasım’daki duruşma için destek çağrısı yapıyor. Kararın verileceğini ön gördüğü bu duruşmada bir video-eylemci olarak “video-savunma” yapacağını söyleyen İnce, duruşma sonrasında ise bir “TCK 299 atölyesi” yapma arzusunda olduğunu dile getiriyor:

“Hakkımda açılan ‘cumhurbaşkanına hakaret’ (TCK 299) suçlamasıyla açılan davada bugün savcı mütaalasını sundu, cezalandırılmamı istedi. 23 Kasım 2021 tarihinde son savunmamızı verip cezamızı alacağız gibi görünüyor.

Çünkü savunma için süre istemeseydim hakim kararı bugün açıklayacakmış idi. Üstelik ilk ifademi de bugün verdim daha. Yani bizim ifademiz ve savunmamızdan önce karar zaten oluşmuş görünüyor. RTE’ye hakaret davasından yargılanan on binlerce insan var, benim davamın da farklı bir tarafı yok. Dünya’nın en çok hakaret eden devlet adamı, kendi vatandaşlarına hakaret davası açarak itibarını korumaya çalışıyor.

Son savunmamızı yapıp cezamızı cebimize koyduktan sonra, ki bir video-eylemci olarak video-savunma hazırlamayı düşünüyorum, bir TCK 299 atölyesi yapalım istiyorum. Yani sosyal medya dava raporlarındaki görsel malzemeler üzerinden, benim hazırlayacağım video-savunmayı da dahil ederek. Hiçbir duruşmama katılım çağrısı yapmadım bugüne kadar, bu dava ile ilgili. 23 Kasım 2021 de İzmir Kemalpaşa Adliyesi’nde görülecek son duruşmaya vakti olanları davet etmek isterim.”

Oktay İnce’nin 30 Mayıs 2019’da Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ait Sinema Genel Müdürlüğü önünde yaptığı eylemden kurguladığı Sinema GM‘yi Altyazı’nın YouTube kanalında izleyebilirsiniz.