Şu An Okunan
Oktay İnce ‘Sanat Dünyasının Güçsüz Kılınmışları’ Listesinde

Oktay İnce ‘Sanat Dünyasının Güçsüz Kılınmışları’ Listesinde

Sitenin her yıl geleneksel olarak hazırladığı ve gösterişli güncel sanat dünyasında güçsüz kılınan aktörleri bir araya getirdiği listede bu yıl Oktay İnce’nin yanı sıra #MeToo hareketi katılımcıları, ABD üniversitelerinde ucuz akademik iş gücünün sembolü hâline gelmiş olan “adjunct profesörler” ve kundaklama sonucu 33 kişinin yaşamını yitirdiği Japon animasyon stüdyosu Kyoto Animation çalışanları gibi sanat dünyasında göz ardı edilen unsurlar yer alıyor. Hyperallergic, 20 maddeden oluşan bu listeyi ilk kez, kurulduğu 2009 yılında oluşturmuştu. Liste, Art Review yayınının hazırladığı, sanat dünyasının iktidar sahibi isimlerini belirleyen, koleksiyoncu, sanatçı, küratör ve eleştirmenlerden oluşan Top 100 listesine bir cevap olarak ortaya çıkmıştı. “Art Review’un asıl hikâyeyi kaçırdığını düşündük” ifadesiyle yola çıkan Hyperallergic, sonrasında bu listeyi geleneksel bir hâle getirmişti.

Sokaklardaki hak arama mücadeleleri hakkında ürettiği belgesel videolarla tanınan, Seyr-i Sokak Video ve Belgesel Kolektifi üyesi Oktay İnce, 16 Ekim 2018 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı. İnce aynı gün içerisinde serbest bırakılmış, ancak polisler tarafından el konulan 20 yıllık arşivi kendisine geri verilmemişti. Mevcut tüm hukuki yolları tükettiğini söyleyen İnce, o dönemden itibaren el konulan arşivini geri almak için ısrarlı mücadelesini sürdürüyor.

Oktay İnce’nin filmleri Altyazı Fasikül gösterimleri kapsamında 16-17 Kasım 2019 tarihinde seyirciyle buluşmuştu. Artıkişler Kolektifi’nden Alper Şen’le beraber bu etkinlik kapsamında gerçekleştirdikleri söyleşiyi buradan izleyebilirsiniz: