Şu An Okunan
Mimar Sinan Öğrencileri Soruyor: 10 Bin Filmin Akıbeti Nedir?

Mimar Sinan Öğrencileri Soruyor: 10 Bin Filmin Akıbeti Nedir?

Türkiye’nin en büyük film ve görüntü arşivini barındıran Sami Şekeroğlu Sinema–TV Merkezi ile ilgili tartışma yaratan gelişmeler devam ediyor. Mimar Sinan Güzel Sanatlar Sinema–TV Bölümü öğrenci, mezun ve mensupları 25 Haziran’da yayınladıkları bildiriyle, üniversitenin rektörü Handan İnci Elçi’ye sürece dair kritik sorular yöneltti.

2019 yılında cumhurbaşkanı tarafından Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Handan İnci’nin 19 Haziran 2021’de İstanbul’da meydana gelen 3.9 şiddetindeki depremin ardından yaptığı bir açıklama tepkiyle karşılandı. Rektör İnci, Sami Şekeroğlu Sinema–TV Merkezi’nin de içinde bulunduğu Balmumcu kampüsünün göçük tehlikesi nedeniyle taşınmasına dair alınan kararı Twitter hesabından duyuruyordu. Bu açıklama, merkezde bulunan kapsamlı ve eşsiz arşivin saklanma ve korunma durumuyla ilgili bir süredir dile getirilen endişelerin üzerine merkezin rant uğruna bir yıkıma mı kurban edileceği sorusunu ekledi.

Handan İnci tahliye kararını Twitter’dan bu fotoğrafla birlikte duyurdu.

Niye Restorasyon Değil, Tahliye?

MSGSÜ Sinema–TV Bölümü öğrenci, mezun ve mensuplarının 25 Haziran 2021’de yayınladığı bildiri, İnci tarafından açıklanan tahliye kararının etrafında oluşan sürece dair önemli sorular içeriyor. Bildiri, merkezin tahliyesi durumunda barındırdığı yaklaşık 10 bin filmlik arşivin akıbetinin ne olacağı, tahliye kararıyla beraber merkez binasında bir güçlendirme çalışması yapılıp yapılmayacağı gibi kritik soruları rektör Handan İnci’ye yönlendiriyor ve cevap talep ediyor. Bildiride ayrıca ülkenin film hafızası için eşsiz bir kaynak teşkil eden merkeze dair bu derece önemli bir kararın sosyal medya üzerinden açıklanması eleştiriliyor. Bildiri aynı zamanda, üniversitenin Sinema–TV fakültesine ev sahipliği yapan donanımlı Balmumcu Kampüsü için alınan tahliye kararını da sorguluyor ve diğer bölümlerde restorasyon yapılarak eğitime devam edilirken, neden Balmumcu’da tahliyeden bahsedildiği sorusunu rektöre yönlendiriyor.

Karar Yetkisi Üniversite Öğrencilerinde

Rektör İnci gene aynı tarih, yani 25 Haziran’da, merkez ve Balmumcu Kampüsü’nün tahliye kararlarına ve bu kararların alınma sürecine dair çeşitli iddialara yine Twitter hesabı üzerinden yanıt verdi. İnci’nin rektörlük açıklamaları ve deprem raporlarını da paylaştığı bu twit zincirinde MSGSÜ Sinema – TV Bölümü öğrenci, mezun ve mensuplarının bildirisindeki çeşitli önemli sorulara değinmediği ve yaptığı kimi açıklamaların ise bildiride sürece dair dile getirilen iddialar ile çelişkiler içerdiği görülüyor. İnci’nin sözünü ettiği, Balmumcu kampüs binalarının deprem riskine ilişkin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı İSTON tarafından hazırlanan raporlara üniversitenin web sitesinden ulaşılabiliyor.

MSGSÜ öğrencileri, yoğun polis baskısı ve pandemi koşullarına rağmen forum düzenlemeye devam ediyorlar.

Öte yandan, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Sinema – TV Bölümü öğrencileri, Handan İnci’nin kendilerine sormadan aldığı kararları tartışmak üzere 28 Haziran Pazartesi günü MSGSÜ Fındıklı kampüsünde, çok sayıda polis aracı ve çevik kuvvet eşliğinde bir forum düzenlendi. Öğrenciler “Söz-yetki-karar hakkı biz üniversite öğrencilerinindir, kayyumlara bırakmayacağız!” diyorlar.