Şu An Okunan
Bakur Davası İçin Destek Çağrısı

Bakur Davası İçin Destek Çağrısı

Türkiye’de ilk kez yönetmenler çektikleri filmden dolayı hapis cezası ile karşı karşıya. Çözüm sürecinin devam ettiği 2013 yılında Türkiye sınırları içindeki PKK kamplarını görüntüleyerek örgütün Türkiye dışına çekilme sürecine tanıklık etmek üzere yola çıkan Bakur, gerek Türkiye’de gerekse DOKLeipzig, Visions du Réel ve Stockholm Film Festivali gibi birçok önemli uluslararası belgesel festivalinde bugüne kadar on binlerce izleyiciyle buluştu. 2013 yılında barış ve çözüm süreci devam ederken çekilen Bakur belgeseli, Mayıs 2015’te Batman’da Yılmaz Güney Sineması’nda da gösterilmişti. Filmin yönetmenleri Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’na, bu gösterimden iki yıl sonra ‘terör propagandası yapmak’ suçlamasıyla dava açıldı.

Susma Platformu ve Altyazı Sinema Derneği çağrısıyla gerçekleşen toplantıda Bakur davasına destek amaçlı bir sosyal medya kampanyası düzenlenmesine karar verildi ve aşağıdaki çağrı metni paylaşıldı.

2017 yılında açılan Bakur davasının 18 Temmuz 2019 günü saat 14:00’da gerçekleşecek olan yedinci duruşması Batman’da görülecek. Yalnızca evrensel hukuka değil, Anayasa’ya, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi kararlarına da aykırı olan bu haksız yargılamaya karşı Çayan Demirel ve Ertuğrul Mavioğlu’nun yanındayız.

Şiddeti teşvik etmeyen, terör eylemlerini haklı göstermeyen, konuyu eleştirel bir biçimde ele almaya ve ülkedeki barış ortamına katkı sağlamaya çalışan bir sanat eseri olan Bakur’un yönetmenlerine açılan bu dava sanatsal ifade özgürlüğüne yönelik bir müdahaledir.

Sanatsal ifade özgürlüğü, sanatçının özgürce çalışması, eserini yaygınlaştırmasını ve bunun müdahaleye uğramamasını güvence altına alır. Sanat eserlerinin suç unsuru kabul edilmesi temel insan haklarına ve hukuka aykırıdır.

Sanatsal ifade özgürlüğünü ihlal eden bu haksız ve hukuka aykırı yargılamaya bir an önce son verilmesini talep ediyoruz.

18 Temmuz Perşembe günü saat 14:00’de Batman’da 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek olan Bakur davası için 17 Temmuz akşamı saat 21:00’den itibaren bir kampanya düzenlenecek. Kampanya boyunca #BelgeselSinemaYargılanamaz ve #SinemayaÖzgürlük etiketleri kullanılacak

Sansüre Karşı Sinemacılar

#BelgeselSinemaYargılanamaz

#SinemayaÖzgürlük