Şu An Okunan
7. Yılında Gezi Direnişi Belgeselleri

7. Yılında Gezi Direnişi Belgeselleri

Türkiye tarihinin en geniş tabanlı toplumsal muhalefet hareketi olma özelliğini taşıyan Gezi Direnişi’nin belgeselleri de bu çoksesliliği yansıtıyor. 7. yıldönümünde Gezi Direnişi’nden hareketle yapılmış belgesel ve videoların bir listesini çıkardık.

Gezi Direnişi 7. yaşına basarken, birçok kolektif ve belgeselci direnişle ilgili yaptıkları filmleri çevrimiçi erişime açtı. Taksim Dayanışması ise çevrimiçi Gezi Belgeselleri programında, üç belgeseli seyirciyle buluşturdu ve yönetmenleriyle söyleşiler gerçekleştirdi. Hazırladığımız listede, hem önceden de çevrimiçi erişime açık olan belgesel ve videolara, hem 7. yıl vesilesiyle erişime açılanlara, hem de henüz internetten erişilemeyen filmlere yer verdik. Taksim Dayanışması’nın gösterimini gerçekleştirdiği belgeselleri ise, gösterim öncesi yapılan söyleşileri de kapsayan bağlantılarla paylaşıyoruz. Çevrimiçi yayında olan filmlere başlıklarının üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz. Çevrimiçi erişilemeyen filmlerinse fragmanlarını paylaşıyoruz. Liste yeni filmler ve çevrimiçi bağlantılarla güncellenecektir.

Emel Anne (2019) Yön.: Kazım Kızıl
Eskişehir’de dövülerek öldürülen Ali İsmail Korkmaz’ın annesi Emel Korkmaz’ın verdiği adalet mücadelesi ve yürüttüğü kampanyaları anlatan bir belgesel, 10 Mayıs 2020 tarihinde Ali İsmail Korkmaz Vakfı’nın YouTube kanalında gösterildi. Teaser için tıklayınız.

Aşk Bitti (2017) Yön.: Mert Kaya
Aşk Bitti izleyiciyi, 2013 Haziran’ında Brezilya’da gerçekleşen eylemleri Gezi Direnişi’yle bir arada düşünmeye davet ediyor. Belgesel 31 Mayıs’tan 14 Haziran’a dek Vimeo üzerinden izlenebilecek.

Özgürleşen Seyirci: Emek Sineması Mücadelesi (2016) Yapım: Emek Bizim İstanbul Bizim
Emek Sineması’nın yıkımına karşı mücadeleyi konu alan kolektif belgesel, Emek’in 20 Mayıs’ta yıkılmasından bir hafta sonra başlayan Gezi Direnişi’nden görüntüler de içeriyor.

Gezi Tarih Olur Mu? (2015) Yön.: Enis Rıza Sakızlı
Tarih Vakfı’nın 5 Ekim 2013 tarihinde düzenlediği Siyaset, İsyan ve Tarih Yazımı başlıklı atölyeden hareketle hazırlanan belgesel, Gezi’nin aktörleriyle yapılmış söyleşileri bir araya getiriyor. (Bağlantıda Mehveş Evin’in Enis Rıza Sakızlı ile yaptığı söyleşinin ardından filmi izleyebilirsiniz.)

Haziran Yangını (2015) Yön.: Gürkan Hacır
Kızılay’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük’ün dava sürecini ele alan belgeselde, Sarısülük’ün 23 yıl boyunca kentlerden uzak inziva hayatı sürdüren, 21 Aralık 2012’de hayatını kaybeden babası Muzaffer Sarısülük’ün hikâyesi de anlatılıyor. Fragman için tıklayınız.

Gezi’yi Hatırlamak (2014) Yön.: Timurtaş Onan
Gezi’nin hemen sonrasında park forumları sürmekteyken, farklı siyasi görüşlere sahip 18 kişiyle yapılmış röportajlardan oluşan bir belgesel. (Bağlantıda Fırat Yücel’in Timurtaş Onan ile yaptığı söyleşinin ardından filmi izleyebilirsiniz.)

Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek (2014) Yön.: Reyan Tuvi
Farklı hayat tarzları ve ideolojilere sahip karakterler üzerinden Gezi Parkı’ndaki kolektif yaşamı merkeze alan belgeseli, polis şiddeti sonucu hayatını kaybedenlerin hikâyelerine de temas ediyor. 2014’te Adana Altın Koza Film Festivali, İstanbul Film Festivali, Documentarist – İstanbul Belgesel Günleri ve daha birçok film festivalinde gösterilen belgesel, Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde ise sansüre uğrayarak program dışı bırakılmıştı.

Gözdağı (2014) Yön.: Can Dündar
Gezi direnişi sırasında gözünü kaybeden 6 gencin öyküsünü anlatan belgesel, 31 Mayıs 2014 tarihinden itibaren parklarda ve salonlarda ücretsiz olarak gösterilmeye başlanmıştı. (Bağlantıda Burcu Karakaş’ın Gezi Şehitleri ve Gazileri Platformu’ndan Volkan Kesanbilici ve Okan Özçelik ile yaptığı söyleşinin ardından filmi izleyebilirsiniz.)

#Direnayol (2014) Yön.: Rüzgâr Buşki
LGBTİ+ bireylerin Gezi Direnişi’ndeki rolünü ve Gezi’nin onlar üzerinde bıraktığı etkiyi anlatan; mizahi ve oyunbaz bir montaja sahip olan bir belgesel. Fragman için tıklayınız.

Ben Bir Slogan Buldum: Annem Benim Yanımda (2014) Yön.: Ayris Alptekin, Albina Özden, Fehime Seven, Nazli Bulum, Sefa Tokgöz
Yeni kuşaktan gençlerin ve onların ailelerinin kendi ağızlarından direniş deneyimlerini dinlediğimiz kolektif bir belgesel. Fragman için tıklayınız.

Trans X İstanbul (2014) Yön: Maria Binder
Trans aktivist Ebru Kırancı’nın yaşam öyküsünü anlatan belgeselde, kentsel dönüşüm ve yerinden etmelere karşı verilen mücadelelerle ilişkili olarak Gezi Direnişi de yer alıyor. Fragman için tıklayınız.

Ethem Sarısülük Belgeseli (2014) Yapım: Redhack
Redhack’in Ankara’da polis kurşunuyla öldürülen Ethem Sarısülük anısına yaptığı belgesel.

Cennetin Düşüşü (2013) Yön.: Ersin Kana
Gezi Direnişi’ni adalet vurgusu üzerinden, direnişe aktif olarak katılmış isimlerle söyleşiler ve arşiv görüntüleriyle anlatan bir belgesel.

Tornistan (2013) Yön: Ayçe Kartal
Anaakım medyanın Gezi Direnişi konusundaki ikiyüzlülüğüne dair animasyon Altyazı’nın Ayın Kısası köşesinin de konuğu olmuştu.

Gezi Havası (2013) Yön.: Ahmet Nüvit Bingöl
4-17 Haziran 2013 arasında yaşananlardan parçaları direnişin ritmiyle yansıtan kısa bir video.

Gezi Yazı: Başkaldırının 140 Vuruşu (2013) Yapım: Anonim
Gezi Direnişi’ni Twitter’da yaşananlar aracılığıyla özetleyen bir video.

Diğer belgesel ve videolar:

Ali: Düşlerinde Özgür Dünya (2014) Yapım: Kolektif Sinema
Anne (2014) Yön.: Şafak Pavey
Resist (2014) Yön.: Serkan Ocak
Gezi Tanıklığı (2014) Yön.: Bariş Koca, Soner Emanet
Gezi’nin Ritmi (2014) Yön.: Güvenç Öz
Çapulcu Zamanlar (2014) Yön.: Cem Uğur, Kenan Ağbulut
Bunu Ben Kırdım Çünkü… (2013)
11 Haziran 2013 (2013) Yön.: Fatih Pinar
Turkey’s Civil Riot: İstanbul Rising (2013) Yapım: Vice
Gezi Direnişinin İlk Haftası (2013) Yapım: Anonim
Ağaçlarla Başladı: Gezi Parkı’nda İsyan (2013) Yön.: Akile Nazli Kaya, Tomaş Doruşka
Direnen Sevgi (2013) Yön.: Berkan Aktepe
Başlangıç (2013) Yön.: Serkan Koç
Leviathan’la Yaşamak (2013) Yön.: Şirin Bahar Demirel

Gezi Belgeselleri üzerine direnişin birinci yıldönümünde Senem Aytaç’ın kaleme aldığı yazıya şuradan ulaşabilirsiniz.