Şu An Okunan
Sine-Sen: ‘Baba’nın Setinde Çalışma Süreleri Aşıldı

Sine-Sen: ‘Baba’nın Setinde Çalışma Süreleri Aşıldı

Yapımcılığını Ay Yapım’ın üstlendiği ve Show TV’de ekrana gelen Baba dizisinin set çalışanları, kar yağışının yoğun olduğu günkü çekimlerde ekibin 16 saat çalıştırıldığını iddia ederek Sine-Sen’e şikâyette bulundular. Sendika, yapım şirketi hakkında yasal girişimlerde bulunması için SGK’ya başvurdu.

İlk başta ‘Bir Gece Ansızın’ adıyla duyurulan, daha sonra Baba adıyla Show TV’de ekrana gelen Ay Yapım dizisinin setinde çalışma saatleriyle ilgili kuralların ihlal edildiği duyuruldu. TV100’den Birsen Altuntaş, kar fırtınasının olduğu günkü sette çalışma saati kurallarının ihlal edildiğini ve kamera arkası ekibinin günde 16 saat çalıştırıldığını aktardı. Haberde set çalışanlarının ihlali Sinema Emekçileri Sendika’sına (Sine-Sen) bildirdiği, sendikanın da yapım şirketiyle ilgili yasal girişimlerde bulunması için Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) şikâyet başvurusunda bulunduğu ifade edildi.

Sine-Sen’den yapılan açıklamada, 4857 sayılı iş kanununun fazla çalışmayı düzenlediği 41. ve 63. maddeleri ile çalışma süreleri yönetmeliği gereğince çalışma sürelerinin günlük 11 saati aşamayacağı, buna karşın Baba dizisi setinde ilgili kuralın ihlal edildiğinin tespit edildiği belirtildi. “İşveren temsilcisi ile yapmış olduğumuz görüşmede çalışma sürelerinin aşıldığı kabul edilmiş olmasına rağmen çekimlere devam edilmiştir,” denilen açıklamada bu nedenden dolayı ihlalin SGK nezdinde değerlendirilmesi için başvuruda bulunulacağı ifade edildi.

Sine-sen: Meslektaşlarımızla Hukuki Bilgilendirme Toplantılarına Başlıyoruz

Sendika, hak ihlalleriyle ilgili gelen şikâyetlerin artması nedeniyle sektör emekçilerini bilinçlendirmek adına hukuki bilgilendirme toplantıları düzenleyeceğini de duyurdu. Her hafta Çarşamba günleri 15:00-18:00 saatleri arasında düzenlenecek toplantılarda sendikanın hukuk birimi ve avukat Derya Yaman Çelik hazır bulunacak.

Çağrı Bayrak’ın yönetmenliğinde çekilen Baba dizisinde başrolleri Haluk Bilginer ve Tolga Sarıtaş paylaşıyor. Bilginer ve Sarıtaş’a Ayda Aksel, Özge Yağız, Deniz Hamzaoğlu, Taner Rumeli, Zeynep Tuğçe Bayat, Damlasu İkizoğlu, Bihter Dinçel, Özge Özacar ve Hakan Kurtaş gibi isimler eşlik ediyor. Senaryosunu Gökhan Horzum ve Ekin Atalar’ın kaleme aldığı dizide mütevazı bir yaşam süren Saruhanlı ailesinin trajik bir kaza sonrası değişen hayatları anlatılıyor. Dizinin beşinci bölümü 15 Mart Salı akşamı seyircisiyle buluştu.