Şu An Okunan
RTÜK’ten ‘Camdaki Kız’a Ceza

RTÜK’ten ‘Camdaki Kız’a Ceza

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Camdaki Kız dizisinin bazı sahnelerini gerekçe göstererek Kanal D’ye idari para cezası verdi. Gazete Duvar’ın haberine göre RTÜK kararını dizide “milli, manevi değerlere ve ailenin korunması ilkesine aykırılık teşkil eden, toplumsal cinsiyet eşitliğine ters düşen ve kadını istismar eden nitelikte görüntülerin” olmasına dayandırıyor.

Kurulun diziye dair tuttuğu raporda, Burcu Biricik tarafından canlandırılan ana karakter Nalan’ın, Nur Sürer’in canlandırdığı emekli edebiyat öğretmeni annesi Feride tarafından psikolojik ve fiziksel şiddete uğradığı sahnelere atıfta bulunuyor. Raporda ayrıca, Nalan karakteriyle evlenme hazırlıkları yapan Sedat’ın (Feyyaz Şerifoğlu) evli biriyle ilişkisinin olması “Türk toplumu tarafından kabul görmesi mümkün olmayan bir ilişki modeli” olarak tarif ediliyor. RTÜK’ün raporunda, Nalan’a bekâret korsesi olarak adlandırılan bir kıyafetin zorla giydirilmesi, korseyi çıkardığı için ilkokulda arkadaşlarının önünde dövülmesi gibi sahnelerde fiziksel şiddet unsurları tespit edildiği aktarılıyor.

Bir OGM Pictures yapımı olan ve Gülseren Budayıcıoğlu’nun aynı adlı romanından uyarlanan Camdaki Kız‘ın senaryosu Bizim Hikaye (2015) filminin yazarları arasında da yer alan Seda Altaylı Turgutlu’ya ait. Yönetmenliğini Dört Duvar Saraybosna (2012) adlı kısa filme imza attıktan sonra Kadın (2017-2020) ve Çocukluk (2020) gibi dizilerde de yönetmenlik yapmış olan Nadim Güç’ün yaptığı dizinin oyuncu kadrosunda Burcu Biricik, Feyyaz Şerifoğlu, Selma Ergeç, Hande Ataizi, Tamer Levent ve Nur Sürer gibi isimler yer alıyor. İlk bölümü 8 Nisan’da yayınlanan dizi büyük ilgi görmüş ve ikinci haftasında reyting listelerinde üç numaraya yükselmişti. Dizi ayrıca, ilk bölümünün yayınlandığı 8 Nisan’da dünyada sosyal medyada en çok konuşulan televizyon programlarının yer aldığı The Wit List adlı listede birinci olmuştu.