Şu An Okunan
Netflix Türkiye’den ‘Heartstopper’a 18 Yaş Sınırı

Netflix Türkiye’den ‘Heartstopper’a 18 Yaş Sınırı

Netflix Türkiye, Alice Oseman’ın aynı adlı çizgi roman serisinden diziye uyarlanan ‘Heartstopper’ın yaş sınırını 18+’ya yükseltti. İki genç erkeğin birbirlerine karşı hislerini anlatan dizi, Netflix Türkiye’de ilk yayına girdiğinde 13+ olarak sınıflandırılmıştı.

İngiliz yazar Alice Oseman’ın kaleme aldığı ‘Heartstopper’ 2016’da bir internet çizgi romanı olarak yayımlanmaya başladı. Kitaplarda Charlie ve Nick adında iki genç erkeğin tanışması, dost olması ve aşka evrilen ilişkileri anlatılıyor. Toplamda beş kitaptan oluşan serinin ilk kitabı 2018 yılında yayımlanırken kitaplardan üçü, ‘Kalp Çarpıntısı’ adıyla Türkçeleştirildi. Ömer Anlatan’ın çevirisiyle Yabancı Yayınları’nca okura sunulan serinin ilk iki kitabı 2021 yılında Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nın başlattığı soruşturmanın ardından Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Küçükleri Muzır Neşriyattan Koruma Kurulu’nun kararıyla “çocuklar için zararlı içeriklere sahip olduğu” gerekçesiyle muzır ve müstehcen ilan edildi. Karar Resmî Gazete’de yayımlandı. Kitapyurdu, Idefix ve D&R gibi mağazalarda kitapların çevrimiçi satışının durdurulduğu, kitapların kapalı zarflar içerisinde “küçüklere zararlıdır” ibaresiyle temin edilebildiği biliniyor.

Medyascope’ta yer alan habere göre kitabın yazarı Alice Oseman, o dönem konuyla ilgili Instagram hesabından yaptığı açıklamada, “Az önce uyandım ve ‘Kalp Çarpıntısı’nın, kuir içeriği nedeniyle Türkiye’nin en büyük kitapçı zincirlerinden biri olan D&R’da yasaklandığını duydum. Bu duruma çok üzüldüm, çok kızdım. Türkiye’deki tüm okuyucularıma, homofobi ve transfobi altında yaşayan tüm LGBTİ+’lara kucak dolusu sevgiler gönderiyorum” dedi.

Diziye 18 Yaş Sınırı

Kitap serisinin Netflix tarafından diziye uyarlanacağı 2021 yılında duyuruldu ve ‘Heartstopper’, tüm dünya ile aynı anda 22 Nisan 2022’de Netflix Türkiye’de yayımlandı. Başta 13+ ibaresiyle yayında olan dizinin Türkiye’de yaş sınırı 18+ olarak değiştirildi. Dizinin açıklama kısmında “Bu dizi, T.C. Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Muzır Neşriyat Kurulunca küçükler için uygun olmadığı karara bağlanan ‘Kalp Çarpıntısı’ kitabından uyarlanmıştır” ifadesi yer alıyor. Ranini.Tv dizinin kimi ülkelerde “TV-14” ibaresiyle yer almaya devam ederken bazılarında ise “12 yaş ve üzeri” ibaresiyle yayında olduğunu aktarıyor.

Kit Connor ve Joe Locke’un başrolleri paylaştığı dizide onlara William Gao, Cormac Hyde-Corrin, Tobie Donovan, Rhea Norwood ve Sebastian Croft gibi isimler eşlik ediyor. Deadline’ın 20 Mayıs tarihli haberine göre dizi yayına girdiği andan sonraki üç hafta boyunca Netflix’in haftalık küresel En İyi 10 İngilizce dizisi sıralamasında yer aldı. Ayrıca 54 ülkede Netflix’in En Çok İzlenen 10 Yapımı listesine yerleşti.

Dizinin 2. sezon bölümlerinin 2023 yılı içerisinde yayımlanması planlanıyor.