Şu An Okunan
İki Yıla Kadar Hapsi İstenen İlyas Salman: Daha İyi Bir Gelecek İçin Eleştiri Gerekiyor

İki Yıla Kadar Hapsi İstenen İlyas Salman: Daha İyi Bir Gelecek İçin Eleştiri Gerekiyor

İlyas Salman hakkında sosyal medyada paylaştığı bir videoda yer alan ifadeleriyle Türk milletini ve devletin kurumlarını alenen aşağıladığı iddiasıyla altı aydan iki yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Salman, muhalif biri olduğunu ve sözlerinin suç teşkil etmediğini belirtirken daha iyi bir gelecek için eleştirinin gerekli olduğuna dikkat çekti.

Hatırlanacağı üzere Kasım 2020’de TVNET’te yayımlanan ‘Sormasam Olmaz’ adlı programa konuk olan oyuncu Hakan Boyav, Türkiye’de sinema sektöründe verilen ödüllerin hakkaniyetli olmadığını belirterek ödül alabilmek için solcu olmak ya da yaşam biçimi olarak solculara yakın olmak gerektiğini iddia etmişti. Boyav’ın bu çıkışının sebebi ise Serdar Akar’ın Barda (2007) filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu dalında aday gösterildiği 40. SİYAD Ödülleri’nden eli boş dönmesiydi. Boyav’ın “Son derece kötü bir filmle bir abimiz ödül almış. Sırf solcu olduğu için,” sözleriyle ima ettiği isim ise Ahmet Ümit’in aynı adlı romanından uyarlanan Turgut Yasalar imzalı Sis ve Gece (2007) filmindeki performansıyla En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülünü kazanan İlyas Salman’dı. Salman, Boyav’ın açıklamalarına “Sana en azından sağcısın diye ödül vermemişler. Bana solcuyum diye yıllardır rol vermiyorlar, Hakan,” sözleriyle yanıt vermişti. AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı da Salman’ı hedef alarak usta oyuncunun rol aldığı filmlerle “gavurlaştırma ve kökünden koparma” görevi üstlendiğini iddia etmişti.

Bu tartışmanın ardından 23 Ocak 2021 tarihinde Yol TV’den Onur Toper’in hazırlayıp sunduğu ‘Açık Konuşalım’ adlı programa konuk olan Salman, Moskova’dan Venedik’e, Asya’dan Pasifik Adaları’na kadar dünyanın pek çok farklı köşesinde düzenlenen festivallerde aralarında En İyi Erkek Oyuncu ödülünün de bulunduğu onlarca ödüle layık bulunduğunu, Sis ve Gece’deki rolüyle En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu ödülü kazanmasına o dönem kimsenin ses çıkarmadığını ve dolayısıyla Boyav’ın yıllar sonra bu konuyu gündeme getirmesini anlayamadığını ifade etmişti. Bugüne dek aldığı hiçbir ödülü yağcılık yaparak, jüri üyelerine etki ederek elde etmediğini söyleyen Salman, solcu olduğu için yirmi yıldır işsiz olduğunun bir kez daha altını çizmişti. Salman aynı programda Şener Şen’in Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan ödül almasıyla ilgili düşüncelerini ifade ettikten sonra kendisinin Erdoğan’dan gelecek herhangi bir ödülü kabul etmeyeceğini şu sözlerle açıklamıştı: “Recep Tayyip Erdoğan bana bir ödül verse, dünyanın en büyük ödülünü verse, yanında da dağlar dolusu para koysa, ben gidip Recep Tayyip Erdoğan’dan ödül almam. Çünkü o ödülü, bu akılsız halkın verdiği oylarla aldı zaten. Ama ödülü kötü kullandı.”

İlyas Salman, Yol TV’den Onur Toper’in hazırlayıp sunduğu ‘Açık Konuşalım’ adlı programa konuk olmuştu.

Bu sözleri sarf ettiği videoyu sosyal medya hesabından paylaşması üzerine Salman, “Türk milletini, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni (TBMM), Türkiye Hükümeti’ni ve devletin yargı organlarını alenen aşağılamaya yönelik sözler söylediği” öne sürülerek ihbar edildi ve olayla ilgili soruşturma başlatıldı. DHA’nın haberine göre, İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca hazırlanan iddianamede Salman’ın 25 Ocak 2021 tarihinde sosyal medya hesabından yaptığı video paylaşımında Türk milletini aşağılayan ifadelerde bulunduğu öne sürüldü. Ayrıca iddianamede, soruşturmanın Adalet Bakanlığı’nın geçtiğimiz eylül ayında Salman hakkında fezleke düzenleyerek soruşturma açılmasına izin vermesi üzerine başlatıldığı belirtildi.

Salman: Düşünce Özgürlüğü Çerçevesinde İfadeler Kullandım

Salman verdiği ifadede videoda söylediği sözlerin suç teşkil etmediğini, kimseyi aşağılama kastının olmadığını, düşünce ve fikir özgürlüğü çerçevesinde ifadeler kullandığını söyledi. Muhalif bir kişi olduğunu ve daha iyi bir gelecek için eleştiri yapmak gerektiğini ifade eden Salman davaya konu suçlamayı kabul etmedi.

Salman hakkında hazırlanan iddianamenin değerlendirme kısmında ise video içeriğinde yer alan söylemlerin aşağılama kastıyla söylendiği ve düşünce özgürlüğü kapsamında değerlendirilemeyeceği kanaatine varıldığı belirtiliyor. 

“Türk milletini alenen aşağılama” suçlamasıyla TCK Madde 301 uyarınca altı aydan iki yıla kadar hapisle cezalandırılması istenen Salman’ın, Mart 2022’de Anadolu Asliye Ceza Mahkemesi’nde hâkim karşısına kadar çıkması bekleniyor.