Şu An Okunan
Görünür Görünmez

Görünür Görünmez

Altyazı Fasikül’ün yeni serisinin videolarından oluşan Görünür Görünmez: Bir (Oto)Sansür Antolojisi Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri’nin Türkiye Panorama seçkisinde ilk kez seyirci karşısına çıkacak.

13 Haziran saat 17:00’de, Aynalı Geçit’te gerçekleştirilecek gösterime kayıt yaptırmak için tıklayınız. Gösterimin ardından antolojide yer alan altı videonun üretiminde rol oynayanların da katılımıyla sansür ve otosansür üzerine bir sohbet de gerçekleştirilecektir.
Antolojide yer alan videolarla ilgili detaylı bilgi için tıklayınız.


Görünür Görünmez: Bir (Oto)Sansür Antolojisi, Türkiye’den sinemacı ve sanatçıların yükseklikleri giderek artan duvarların ardından sansür ve otosansür üzerine düşündüğü kolektif bir sorgulama. ‘Görünür Görünmez’, Altyazı Sinema Derneği bünyesindeki Altyazı Fasikül’ün İçeriden Dışarıya (2021) ve Aşağıdan Yukarıya‘nın (2022) ardından gelen üçüncü video serisi olma özelliğini taşıyor. Antolojide bu serinin videoları birbirleriyle konuşacak biçimde bir araya getiriliyor.

Sinema, fotoğraf, video, güncel sanat, tiyatro, performans, hukuk gibi farklı disiplinlerden üreticileri ve hikâyelerini buluşturan antolojide Tereddütler, Duvarlar, Eksik Belgeseller, Çark, Sevgili F ve Sevil başlıklı altı video yer alıyor.

Çekilip bitirilmemiş belgeseller, hapishane duvarlarında yazılamalar, gönderilmemiş bir mektup, UNESCO’ya yazılmış bir dilekçe, kitaba basılamayan bir resim… Masaüstü belgesel, mektup, mesajlaşma, fotoğraf, video-deneme, yeniden canlandırma, güvenlik kameraları, çevrimiçi tanıklık gibi farklı teknik ve arayüzler aracılığıyla ifade özgürlüğünün sınırlarını sınayan videoların yer aldığı antolojide, sinemacı ve sanatçılar sinemanın kadim meselesi üzerine düşünüyor: “göstermek ya da göstermemek.”

Küratörlüğünü Fırat Yücel’in, proje koordinatörlüğünü Yetkin Nural’ın üstlendiği seride Erhan Örs, Hakan Bozyurt ve Can Memiş’in Duvarlar, Sibil Çekmen’in Eksik Belgeseller, Nadir Sönmez’in Çark, Serra Akcan’ın Sevgili F ve belit sağ’ın Sevil adlı videoları yer alıyor. Bu videoların Fırat Yücel’in artistik direktörlüğünde, ekip içi kolektif fikir alışverişiyle bir araya getirildiği Görünür Görünmez: Bir (Oto)Sansür Antolojisi, Yücel’in imza attığı prolog niteliğindeki Tereddütler adlı videoyu da içeriyor.

Antolojinin Documentarist 17. İstanbul Belgesel Günleri’ndeki gösteriminde, Haklara Destek Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanan Görünür Görünmez videoları ilk kez seyirci karşısına çıkacak.


Görünür Görünmez: Bir (Oto)Sansür Antolojisi
Seen Unseen: An Anthology of (Auto)Censorship
66 dk., Türkiye, 2024, Türkçe, İngilizce altyazılı

Yönetmenler: Fırat Yücel, Erhan Örs, Hakan Bozyurt, Can Memiş, Sibil Çekmen, Nadir Sönmez, Serra Akcan, belit sağ
Yapım:
Altyazı Fasikül: Özgür Sinema
Artistik direktör: Fırat Yücel
Proje koordinatörü: Yetkin Nural
Kurgu:
Fırat Yücel, Erhan Örs, Nazım Soylu, Nadir Sönmez, Serra Akcan, belit sağ
Ses miksaj ve renk düzenleme:
Ahmet M. Öğüt
Altyazı çeviri: Gökşin UğurAltyazı Sinema Derneği’nin Altyazı Fasikül: Özgür Sinema-Görünür Görünmez video serisi ve içerikleri Haklara Destek Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğinin sorumluluğu üreticilerine ait olup Avrupa Birliği’nin ve/veya Haklara Destek Programı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.

Altyazı Cinema Association’s Altyazı Fasikül: Free Cinema – Seen Unseen video series and its contents were produced with the support of the European Union through the Haklara Destek Program. The contents are the sole responsibility of video creators and do not necessarily reflect the views of the European Union and/or the Rights Support Program.