Şu An Okunan
Görünür Görünmez: Videolar

Görünür Görünmez: Videolar


Tereddütler

11 dk. / 2024 / Türkçe (İngilizce altyazılı)
Metin, video, kurgu ve fotoğraflar Fırat Yücel
Kamera Enis Köstepen, Fırat Yücel

Yıllar sonra ellerindeki görüntülerle Gezi Direnişi üzerine bir belgesel yapmaya niyetlenen hayali kişiler arasında geçen farazi bir mesajlaşma. Kadraja girenleri belirlerken korkularımız mı yoksa politik duruşumuz mu daha etkin? Tereddütler tanıdık endişelerden üretilmiş bir ‘masaüstü gerilim filmi’; aynı zamanda Görünür Görünmez: Bir (Oto)Sansür Antolojisi’ne prolog.


Duvarlar

12 dk. / 2024 / Türkçe (İngilizce altyazılı)
Video Erhan Örs, Hakan Bozyurt, Can Memiş
Kurgu Erhan Örs
Kamera Enes Kılıç, Fırat Yücel
Katılımıyla Aysu Baykal, Hakan Bozyurt   
 

Siyasi mahkûmların cezaevinde kitap hakları için verdikleri mücadelenin hikâyesi. Cezaevi avlu duvarlarının kasvetli görüntüleri, kitapların harekete geçirdiği devrimci hayal gücü, kalem yerine geçen ayakkabı boyası, reçel ve zeytin ezmesi… Duvarlar, yeniden canlandırma tekniğine de başvurarak cezaevi avlularından mahkeme salonlarına uzanan bir direnişi anlatıyor. 


Eksik Belgeseller

12 dk. / 2024 / Türkçe (İngilizce altyazılı)
Yönetmen Sibil Çekmen
Kurgu Nazım Soylu              
Katılımcılar İlham Bakır, Nejla Demirci, Bingöl Elmas, Aynur Özbakır

Giriş görüntüler Ax û welat (Zana Kibar ve Hicran Urun), Aynur Özbakır, Sevgi Türkmen, Oktay İnce, Nejla Demirci, İlham Bakır, Rodi Yüzbaşı, Bingöl Elmas, Koray Kesik, Caner Canerik, Emel Çelebi, Necati Sönmez, Sibel Tekin

Üzerine çalışılıp da çekimlerine başlanamayan, çekimlerine başlanıp da bitirilemeyen, çekimleri bitirilip de kurgulanamayan, kurgusu tamamlanıp da gösterilemeyen onlarca belgesel. Eksik Belgeseller, günümüz Türkiyesi’ne, henüz “var olmayan” ve seyirciye ulaşması engellenen belgesel projeleri üzerinden bir bakış.


Çark

6 dk. / 2024 / Türkçe (İngilizce altyazılı)
Metin, video, kurgu & üst ses Nadir Sönmez
Orijinal müzik Mert Kocadayı

İstanbul’daki bir yeşillik alanda, erkek erkeğe anonim seks kültürü tüm gelenekselliğiyle muhafaza edilmektedir. Düşük çözünürlüklü bir gece, çarka çıkmanın koreografisine uyumlanmış bir kamera, tahrik olmuş bir anlatıcının resmî üslubu ve yokluklarıyla iz bırakan bedenler. Karanlıktaki maço şehvetin yerelden Avrupa’ya uzanan etnografisi.

Sevgili F

10 dk. / 2024 / Türkçe (İngilizce altyazılı)
Metin, video, fotoğraflar & üst ses Serra Akcan
Müzik Bafille Gülo, Dengbêj Gazîn (Seslerin İzinde)

Sevgili F Serra Akcan’ın babasının büyükannesinin hikâyesi peşinde çıktığı yolculuklarda yaşadıklarının bir bölümü. Akcan’ın geçmişle ve bugünle yüzleşmesine dair notlar içeren video, fotoğrafçının gizleneni aktarmak için kurmaya çalıştığı görsel ve sözel dilin bir tasarısı niteliğinde: Resmî tarihe karşı kendi tarihini anlatma çabası…

Sevil

8 dk. / 2024 / Türkçe (İngilizce altyazılı)
Video belit sağ
ile Sevil Tunaboylu
Ses miksaj Sergio Gonzáles Cuervo

Yaklaşık on yıl önce katıldığı bir sergide sanatçı Sevil Tunaboylu’nun resimlerinden birine bir saldırı düzenlenir. Sevil adını taşıyan bu videoda Tunaboylu, bu saldırıyla birlikte yaşadığı sansürü ve bu sansürü takip eden otosansür süreçlerini kendi dilinden anlatıyor. Sevil bu gibi süreçlerin sanatçılar üzerinde bıraktığı etkinin ve gerçeklik kaymasının tanıdıklığına vurgu yapan bir video.

Görünür Görünmez serisinde yer alan videolar ilk kez, bu videoları bir araya getiren Görünür Görünmez: Bir (Oto)Sansür Antolojisi‘nin Documentarist gösteriminde seyirci karşısına çıktı.


Altyazı Sinema Derneği’nin Altyazı Fasikül: Özgür Sinema-Görünür Görünmez video serisi ve içerikleri Haklara Destek Programı kapsamında Avrupa Birliği desteği ile hazırlanmıştır. İçeriğinin sorumluluğu üreticilerine ait olup Avrupa Birliği’nin ve/veya Haklara Destek Programı’nın görüşlerini yansıtmamaktadır.

Altyazı Cinema Association’s Altyazı Fasikül: Free Cinema – Seen Unseen video series and its contents were produced with the support of the European Union through the Haklara Destek Program. The contents are the sole responsibility of video creators and do not necessarily reflect the views of the European Union and/or the Rights Support Program.