Şu An Okunan
!f istanbul’un Akıbeti

!f istanbul’un Akıbeti

2002 yılında kurdukları !f İstanbul Bağımsız Filmler Festivali’nin ilk yılından beri direktörlüğünü de yürüten Serra Ciliv ve Pelin Turgut, geçtiğimiz Ekim ayında !f markasının yasal hak sahibi CGV Mars Entertainment Group tarafından kendilerine gönderilen bir ihtarname aracılığıyla görevlerinden alındıklarını duyurmuşlardı.

Kültür sanat kamuoyunda ciddi bir tepkiyle karşılanan bu kararın ardından bir grup sinemacı CGV yönetimine hitaben bir açık mektup yayınlamıştı. Destekçileri arasında birçok yönetmen ve oyuncunun yanı sıra gazeteci, sanatçı ve yazarın da bulunduğu imza kampanyasının ardından CGV yönetimi festivalin Mayıs 2019’da “kaldığı yerden, ruhunu ve temel felsefesini koruyarak” devam edeceği yönünde bir açıklama yayımladı. 23 Ekim 2018 tarihinde yapılan açıklamanın ardından altı ay boyunca hiçbir bilgilendirme yapılmazken Ciliv ve Turgut’un görevlerine son verildiği dönemde şirketin CEO’su olan Dong Won Kwak’un görevden alındığı haberi 22 Şubat 2019’da medyaya düştü.

Söylendiğinin aksine Mayıs 2019’da festival gerçekleşmedi, gerçekleşmeyeceğine dair bir duyuru da yapılmadı. Ardından 24 Mayıs’ta !f İstanbul’un sosyal medya hesaplarından festivalin 13-22 Eylül’de İstanbul’da, 19-22 Eylül’de ise İzmir ve Ankara’da yapılacağı açıklandı. Genç bir seyirci kitlesine sahip festivalin, geleneksel tarihinden farklı bir zaman aralığında, üniversitelerin bir kısmının açılmamış olacağı bir tarihte yapılacak olması dikkat çekiyor. İnternet sitesinde yer alan bilgilere göre festival direktörlüğünü KısaKes festivalinin kurucusu Arya Su Altıoklar, atölye ve proje sunumlarının gerçekleştirileceği !f X’in koordinatörlüğünü ise Nefes Polat üstlenecek.