Şu An Okunan
Bir Sokak Dayanışması

Bir Sokak Dayanışması

Bir Sokak Dayanışması
15’ 43’’, 2020, Türkçe (İngilizce altyazılı)
Kamera ve Kurgu: Haydar Taştan
Altyazı çeviri: Nazım Hikmet Richard Dikbaş

Koronavirüs salgınının ilk günlerinde sosyal medya duvarlarına, WhatsApp gruplarına bir afiş düştü: “Dayanışmaya ihtiyacınız varsa bize ulaşın. Bizler Kadıköy’de oturan komşularınızız.” Kadıköy Dayanışma Ağı, risk grubundakilere salgın süresince ihtiyaçlarını sağlamak için harekete geçen yerel inisiyatiflerden biri. Haydar Taştan, Bir Sokak Dayanışması’nda onlarla birlikte sokağa çıkarıyor kamerasını. Röportajlarla dayanışmanın nasıl kurulduğunu öğrenmekle kalmıyor, onları ‘iş üzeri’nde de yakalıyor; yemek yaparken, örgütlenirken, kafa karışıklıklarını çözmeye çalışırken, tartışırken, adres bulmaya çalışırken ya da şarkı dinlerken. Bir Sokak Dayanışması, elden ele dolaştırdığımız o afişlerdeki ‘dayanışma’ sözcüğünün nasıl hayata geçirildiğini gözler önüne seriyor.

Haydar Taştan
Görsel hikâye anlatıcısı. Kariyerine foto muhabir olarak başladı. Bir süre Nar Photos ile çalıştı ve fotoğraf hikâyeleri üretti. Cengiz (2020) adlı kısa filmi yazıp yönetti. Açıklamalardan uzak imajların gücüne inanan Taştan bu yönde fotoğraf, video, film çalışmalarını sürdürüyor.

Bu film Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın İçeriden Dışarıya serisi kapsamında gerçekleştirilmiştir. 23 Haziran 2020’de, filmin ilk gösteriminin ardından Haydar Taştan’la gerçekleştirilen canlı sohbet için tıklayınız

Click here for English