Şu An Okunan
Li Kûçeyên Diyarbekirê…

Li Kûçeyên Diyarbekirê…

Li Kûçeyên Diyarbekirê… (Diyarbakır Sokaklarında…)
14’ 09’’, 2020, Kürtçe (Türkçe/İngilizce altyazılı)
Yönetmen: Özkan Küçük
Kamera: Özkan Küçük, Savaş Boyraz
Kurgu: Özkan Küçük
Müzik: Mustafa Biber
Metin ve seslendirme: Özkan Küçük
Türkçe-Kürtçe çeviri: Özkan Küçük
Türkçe-İngilizce altyazı çeviri: Yetkin Nural

Özkan Küçük, Li Kûçeyên Diyarbekirê’de (Diyarbakır Sokaklarında…) yarım kalmış bir filme ait görüntülere, yıllar sonra, karantina günlerinde geri dönüyor. 2010-2012, 2018 ve 2020’de çekilmiş, şehrin farklı dönemlerini -ama aynı zamanda ülkedeki siyasi kırılma anları ve sonuçlarını- yansıtan görüntüler, Küçük’e, Diyarbakır’la kurduğu ilişki üzerine bir tefekkür alanı açıyor. Li Kûçeyên Diyarbekirê. bir yürüyüşün filmi; 2015’teki çatışmalar sonrasında yerle bir edilmiş, artık varolmayan Suriçi sokaklarında yapılmış uzun bir yürüyüşün. Bir sokağın ucunda kamerası olmayan bir tripod bekliyor; “Kameram” diyor Küçük, “sen de gözünü kapattın bu sokaklara.” Her şehir filmi gibi, sokaklar kadar o sokakların tarihinin kaydını tutma iradesi üzerine Li Kûçeyên Diyarbekirê. Tabelalardan, duvardaki yazılardan, evlerin kapılarından, sokağın seslerinden sözler, fikirler, düşler ödünç alan, şehirle birlikte düşünen bir film. Salgın günlerinin insansız sokaklarında daha da yoğun hissedilen bir eksikliğin filmi. Diyarbakır’ın sokaklarında yapılmış hayali bir gezinti; bir sevgiliye, bir özgürlük sevdasına ya da Sur’a yazılmış bir mektup.

Özkan Küçük
1975’te Dersim’de doğan Küçük, Yıldız Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümünün ardından, Marmara Üniversitesi Radyo-Televizyon ve Sinema bölümünde 90’lı Yıllarda Türkiye Sineması teziyle yüksek lisansını bitirdi. İstanbul’da Mezopotamya Sinema bünyesinde sinemanın her alanında çalıştı ve sinema üzerine gazete yazıları yazdı. 2003 ve 2004 yıllarında Diyarbakır Sinema Atölyesi koordinatörlüğünü yaptı. Diyarbakır’da Cegerxwin Sinema Akademisi’nin kuruluşunda yer aldı ve sinema dersleri verdi. Filmamed ve Kısa Dalga film festivallerinin kurucularındandır. Pepûk (2013) isimli kurmaca kısa filminin yanı sıra, Yıllar Sonra, İşte Diyar-ı Bekir (2003) ve Li Serxaniyên Diyarbekiré (Diyarbekir Damlarında, 2005) gibi Diyarbakır üzerine filmleri de içeren birçok belgesel üretmiştir.

Bu film Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın İçeriden Dışarıya serisi kapsamında gerçekleştirilmiştir. 14 Temmuz 2020’de, filmin ilk gösteriminin ardından Özkan Küçük’le gerçekleştirilen canlı sohbet için tıklayınız

Click here for English