Şu An Okunan
O Kalabalığı Hatırla

O Kalabalığı Hatırla


O Kalabalığı Hatırla
13’ 09’’, 2020, Türkçe (İngilizce altyazılı)
Kamera ve kurgu: Güliz Sağlam
Altyazı çeviri: Yetkin Nural

Evde kalmak hayatta kalmak için yeterli mi? Güliz Sağlam, O Kalabalığı Hatırla’da kadınların erkek şiddeti karşısında pandemiye rağmen sokaklara çıktığı günlerin kaydını tutuyor. Önce kamera pencereden boş sokakları izliyor. Sağlam’ın sesinden Mor Çatı Kadın Sığınağı Vakfı’nın salgın döneminde tuttuğu kadına yönelik şiddet raporlarından parçalar dinliyoruz; 6284 sayılı kanunun uygulanmadığını ortaya koyan vakalar. Sonra kadınlar sokaklara çıktığında kamera da onlarla birlikte, umutsuzluğa kapılındığında hatırlanan, güç veren kalabalıkların parçası oluyor.

Güliz Sağlam
On yıla yakın bir süre çeşitli sinema filmi ve belgesellerde yönetmen yardımcılığı yaptı. Bir taraftan bağımsız olarak belgesel film üretimine devam ederken diğer taraftan çeşitli kolektifler içinde video-eylemci olarak toplumsal olayları ve özellikle feminist hareketi, kadın hareketi kampanyalarını ve kadınların barış mücadelesini belgelemeye devam ediyor. Tepecik Hayal Okulu (2014) belgeseli, Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nde En İyi Belgesel seçildi. Güliz Sağlam, Kafeste Kuş Gibiydik (2009), Bölge (2010) ve Kadınların Grevi (2010) belgesellerini birlikte yönettiği Feryal Saygılıgil’le birlikte Şubat 2020’de Altyazı Fasikül Gösterimleri’nin konuğu olmuştu.

Bu film Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın İçeriden Dışarıya serisi kapsamında gerçekleştirilmiştir. 11 Ağustos 2020’de, filmin ilk gösteriminin ardından Güliz Sağlam’la gerçekleştirilen canlı sohbet için tıklayınız

Click here for English