Şu An Okunan
Balkon ve Bizim Rüyalar

Balkon ve Bizim Rüyalar

Balkon ve Bizim Rüyalar
13′ 40”, 2020, Türkçe (İngilizce altyazılı)
Kamera ve kurgu: Aylin Kuryel
Kurgu danışmanı: Raşel Meseri
Ses miksaj: Fırat Yücel
Altyazı çeviri: Gözde Onaran
(Filmde görünen heykel, Florin Strejac ve Ahmet Aydın tarafından yapılmıştır.)

“Hayat eve sığsa” bile rüyalar sığmıyor. Yakın geçmişten endişe ve güç ödünç alarak söze geliyor, “gerçeğin” dayattığı sınırları aşıyorlar. Askerlik Rüyası (2017) adlı kısa belgeselinde, zorunlu askerlikle ilgili görülen rüyaları toplayan Aylin Kuryel, Balkon ve Bizim Rüyalar’daysa koronavirüs salgını süresince görülen rüyaları bir araya getiriyor. Kuryel’in videosunda zihnin derinliklerinde karantinaya alınan özlem, endişe ve arzular dışarı çıkıyor; sokaktan gelen seslere, müziğe, alkışlara, eylemlere karışıyorlar. Rüyalar gerçekliğe nüfuz ediyor, gerçeklik de rüyalara.

Aylin Kuryel
Aylin Kuryel, Amsterdam Üniversitesi Kültürel Analiz (ASCA) bölümünde akademisyen olarak çalışmaktadır. Cultural Activism: Practices, Dilemmas and Possibilities (Rodopi Press, 2011), Küresel Ayaklanmalar Çağında Direniş ve Estetik (İletişim Yayınları, 2015) ve Türkiye’de Yahudi Olmak: Bir Deneyim Sözlüğü (İletişim Yayınları, 2017) kitaplarının derleyenlerindendir. Yaptığı belgeseller arasında Tabu (2009), Hoşgeldin Lenin (2015), Askerlik Rüyası (2017), Baştan Başa (2019) ve CemileSezgin (2020) yer almaktadır.

Altyazı Fasikül: Özgür Sinema’nın İçeriden Dışarıya serisi kapsamında gerçekleştirilmiştir. 2 Haziran 2020’de, filmin ilk gösteriminin ardından Aylin Kuryel’le gerçekleştirilen canlı sohbet için tıklayınız

Click here for English