Şu An Okunan
Ulusal Yarışma Antalya’ya Geri Dönüyor

Ulusal Yarışma Antalya’ya Geri Dönüyor

2017 yılında ulusal yarışmanın kaldırılmasıyla sinema dünyasında ciddi bir gündem yaratan Antalya Film Festivali’nin geleceği, belediyenin el değiştirmesiyle birlikte tekrar gündeme geldi. İki yıldır bir grup sinemacının şahsi çabalarla İstanbul’da Ulusal Yarışma ismiyle sürdürdüğü geleneğin belediyenin CHP’li Muhittin Böcek’e geçmesinin ardından Antalya’ya dönmesi bekleniyor. Yeni başkan Böcek, sektör temsilcileriyle bir araya geldikten sonra festivalin ulusal ve uluslararası yarışmalarıyla özüne döneceği haberini verdi. Festivalin direktörlüğüne, Gezici Festival’in kurucularından Ahmet Boyacıoğlu’nun getirilmesi de bu yönde bir adım olarak yorumlandı. Sektörün deneyimli isimlerinden Boyacıoğlu, daha önce Adana Altın Koza Film Festivali’nde Dünya Sineması sorumlusu olarak görev yapmış, yıllarca Ankara Film Festivali’nin de yürütme kurulunda yer almıştı.

Bu yıl, 26 Ekim-1 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin detaylı programı henüz açıklanmış değil. Ulusal Yarışma bölümünün nasıl bir içeriğe sahip olacağı, hakkında henüz bir açıklama yapılmayan belgesel ve kısa film yarışmalarının akıbeti ise belirsizliğini koruyor. Öte yandan belediyenin el değiştirdiği Adana’da da Altın Koza Film Festivali’nin nasıl şekilleneceği de merak konusu. Yeni belediye göreve geldikten sonra Altın Koza A.Ş. yönetim kurulu başkanlığına Menderes Samancılar getirilmiş ve festivalin, orijinal ismi olan Adana Altın Koza Film Festivali adıyla düzenleneceği duyurulmuştu.

ANTALYA’DA NE OLMUŞTU?
Festival etrafındaki tartışmaların başlangıcı 2014 yılına dayanıyor. Yerel seçimleri kazanan AKP’li Menderes Türel’in göreve geldiği ilk yılda, ön jüri tarafından belgesel yarışmasına seçilen Gezi Direnişi belgeseli Yeryüzü Aşkın Yüzü Oluncaya Dek (2014) programdan çıkarıldı. 2015’teyse festivalin belgesel ve kısa film yarışma bölümleri kaldırıldı. Sonrasında Türel, “Antalya’yı Cannes yapma” arzusuyla festivalin yapısını değiştirmeye başladı. Festivalin 1964 yılından bu yana taşıdığı Altın Portakal ismi kaldırıldı, ödül heykelciği değiştirildi. Son olarak 2017’de festivalin başından beri özünü oluşturan ulusal yarışma programdan kaldırıldı.

Sektörde şok etkisi yaratan bu karar muhalif seslerin yok edilmesi girişimi olarak yorumlanmış, meslek birlikleri festivali boykot etme kararı almıştı. 31 Mart seçimlerini CHP’li aday Muhittin Böcek’in kazanmasıyla Antalya Film Festivali’nin geleceği de tekrar gündemde. Seçimlerin ardından İstanbul’daki Ulusal Yarışma’nın düzenleyicilerinden Kaan Müjdeci yarışmanın Antalya’ya dönmesi ve belediye başkanını aynı zamanda festivalin başkanı yapan tüzüğün değişmesi gerektiğini ifade eden bir açıklama yaptı. Muhittin Böcek’ten beklenen açıklama resmî olmasa da geldi. Daha önce basına verdiği çeşitli röportajlarda konuya değinen Böcek, Haziran sonunda sinema sektöründen dernekler ve temsilcileriyle bir araya geldikten sonra “Sinema sektörü temsilcileriyle bu yılki festivali tüm detaylarıyla konuştuk. Fikirlerini aldık. Ulusal ve uluslararası yarışmalarıyla Antalya Altın Portakal Film Festivali özüne dönüyor,” açıklamasını yaptı.