Şu An Okunan
Oktay İnce Arşivinin Peşinde

Oktay İnce Arşivinin Peşinde

Video-eylemci ve belgesel sinemacı Oktay İnce, emniyet tarafından el konulan arşivini geri almak için ısrarlı mücadelesini sürdürüyor. Sokaklardaki hak arama mücadeleleri hakkında ürettiği belgesel videolarla tanınan, Seyr-i Sokak Video ve Belgesel Kolektifi üyesi İnce, 16 Ekim 2018 tarihinde sosyal medya paylaşımları gerekçe gösterilerek gözaltına alınmıştı. İnce aynı gün içerisinde serbest bırakılmış, ancak polisler tarafından el konulan 20 yıllık arşivi kendisine geri verilmemişti. Mevcut tüm hukuki yolları tükettiğini söyleyen İnce, sesini duyurabilmek için salı günleri İzmir Valiliği ve İzmir Bayraklı Adliyesi önünde oturma eylemleri gerçekleştirmeye başladı. Eylemlerini farklı şehirlere de taşıyan İnce, 28 Mayıs’ta Ankara Adliyesi önünde oturma eylemi yaptı, 30 Mayıs’ta ise kendisini Ankara Sinema Genel Müdürlüğü önünde bayrak direğine zincirledi ve her iki eylemde de gözaltına alındı.

İnce’nin çağrısını hdp İzmir Milletvekili Murat Çepni meclis gündemine taşıdı ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yönelik bir soru önergesi sundu. Ayrıca PEN Amerika, Soylu’nun yanı sıra Adalet Bakanı Abdülhamit Gül ve Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’a bir mektup yollayarak İnce’nin mücadelesine destek verdi. PEN Amerika’nın mektubuna yönelik bir cevap yayınlayan Soylu, Türkiye Cumhuriyeti’nin “insan haklarına saygılı bir hukuk devleti” olduğunu belirterek sürecin bağımsız yargı organlarınca değerlendirildiğini ifade etmekle yetindi.

Oktay İnce’nin “Türkiye’nin demokrasi mücadelesinin görsel belleği” olarak nitelendirdiği 20 yıllık arşivi halen kendisine teslim edilmiş değil. Ayrıca İnce’ye Mayıs ayı içerisinde “Cumhurbaşkanı’na hakaret suçu şüphesi” gerekçesiyle bir soruşturma daha açılmış durumda.

Oktay İnce’nin Serbest Kürsü köşemiz için kaleme aldığı metni buradan okuyabilirsiniz.