Şu An Okunan
Ankara’daki LGBTİ+ Yasakları Yeniden Sonlandı

Ankara’daki LGBTİ+ Yasakları Yeniden Sonlandı

Kasım 2017’den beri gündemde olan Ankara’daki LGBTİ+ etkinliklerine yönelik yasaklamalar mahkeme tarafından bir kez daha hukuka aykırı bulundu ve iptal edildi. Ankara Valiliği ilk olarak OHAL döneminde, OHAL yasasına dayanarak 18 Kasım 2017 tarihinde şehir genelinde LGBTİ+ etkinliklerini yasaklamıştı. Kaos GL’nin mahkemeye taşıdığı yasaklama kararı Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından 19 Nisan 2019 tarihinde kaldırılmıştı. Ancak sonrasında, OHAL de kaldırılmış olmasına rağmen 3 Ekim 2018 tarihinde Ankara Valiliği’nin İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği bir yazı gerekçe gösterilerek LGBTİ+ etkinlikleri yeniden yasaklanmış, Kaos GL kararı yeniden mahkemeye taşımıştı. Ankara 2. İdare Mahkemesi’nde 27 Ocak’ta görülen davada 29 Ocak tarihinde karar verilmiş ve valiliğin kararı hukuka aykırı bulunmuştu. Bu karar 23 Mart 2020 tarihinde açıklandı ve Ankara’daki LGBTİ+ yasakları tamamen son buldu.

Ne Olmuştu?

Ankara Valiliği, OHAL yasasına dayanarak 18 Kasım 2017 tarihinde “toplumsal hassasiyet ve duyarlılıkların korunması” gerekçesiyle şehir genelinde “LGBTT-LGBTİ vb. konulardaki” etkinliklerin süresiz olarak yasaklanması kararı almıştı. Bu doğrultuda 16-17 Kasım 2017’de düzenlenmesi planlanan Alman LGBTİ Film Günleri valilik kararıyla yasaklanmış, Türkiye’nin ilk kuir festivali olarak 2011 yılında Ankara’da düzenlenmeye başlanan KuirFest, Ankara’da yapılamamıştı.

Kaos GL’nin mahkemeye taşıdığı yasaklama kararı Ankara Bölge İdare Mahkemesi tarafından 19 Nisan 2019 tarihinde kaldırıldı. Ancak şehirde LGBTİ+ etkinliklerine yönelik yasak fiilen uygulanmaya devam ediyor. ODTÜ’de 8 yıldır düzenlenen Onur Yürüyüşü’nü geçen yıl mahkeme kararına dayanarak yasaklamaya çalışan rektörlük, bu yıl da Ankara Valiliği’nin İl Emniyet Müdürlüğü’ne gönderdiği 3 Ekim 2018 tarihli yasaklama kararının halen yürürlükte olduğunu beyan ederek yürüyüşü engellemek istedi. 10 Mayıs 2019 günü ODTÜ’de yapılan yürüyüşe katılmak isteyenlere polis müdahale etti. 22 kişi gözaltına alındı, 1 kişi yaralandı.

2019’da İstanbul, Denizli, Mersin, Lefkoşa ve Berlin’de gerçekleştirilen KuirFest, Ankara’daysa Mayıs ayında 14. Uluslararası İşçi Filmleri Festivali kapsamında film gösterimleri yaptı ve herhangi bir müdahale ile karşılaşmadı. Festival 2020 yılının Ocak ayında da İstanbul’da gerçekleştirildi.