Şu An Okunan
BluTV, ‘Çıplak’ Dizisini Kataloğundan Kaldırdı

BluTV, ‘Çıplak’ Dizisini Kataloğundan Kaldırdı

Dijital platform BluTV, Haziran ayında yayınladığı Çıplak adlı diziyi kataloğundan kaldırdı. Dizi, kısa bir süre önce Cüneyt Özdemir’in Çıplak’ı sosyal medyada RTÜK’e şikâyet etmesiyle gündeme gelmişti. BluTV, 18 yaş altı çocuk kilidi aktive edildikten sonra dizinin tekrar yayına alınacağını belirtiyor.

Yönetmenliğini Can Evrenol’un yaptığı ve yurtdışına taşınmasına yetecek parayı biriktirebilmek için seks işçisi olmaya karar veren bir karakterin hikâyesine odaklanan Çıplak (2020-) adlı dizi, Haziran ayında BluTV’de yayınlanmıştı. Sosyal medyada estetik tercihleri ve tanıtım bültenlerinde kullanılan “Türkiye’de şimdiye kadar yapılmış en cesur kadın hikâyesi” ifadeleriyle kısa bir süre tartışma yaratan dizi geçtiğimiz gün tekrardan gündeme geldi. Cüneyt Özdemir, önce YouTube’daki canlı yayınında, sonra da Twitter hesabından diziyi izlediğini dile getirdi ve RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin’i de etiketleyerek dizinin cinselliğe yer veren içeriğine vurgu yaptı. Bundan birkaç saat sonra diziyi BluTV’den izlemek isteyen aboneler Çıplak’ın dijital platformdan kaldırıldığı uyarısıyla karşılaştılar. 

Sosyal medyada büyüyen tartışmanın ardından Özdemir’in paylaşımları sonrasında dijital platformun sansür korkusuyla ya da RTÜK’ün uyarısıyla diziyi yayından kaldırdığı iddia edilirken Özdemir, diziyle ilgili paylaşımını sildi. Sonrasında bugün konuyu tekrar gündeme taşıyan Cüneyt Özdemir sosyal medya hesaplarından ve YouTube kanalında açtığı canlı yayından açıklamalarda bulundu ve kendisinin diziyi beğendiğini, RTÜK başkanını etiketleyerek “espri” yaptığını, zaten RTÜK’ü kendisinden daha fazla eleştirenin de olmadığını ifade etti. 

Olayla ilgili Gazete Duvar’dan Anıl Mert Özsoy’a konuşan dizinin yapımcısı TN Yapım’ın Genel Koordinatörü Merve Göntem kararla ilgili “İkinci sezon çekimlerini bitirmemize günler kala, BluTV’den gelen bir telefonla dizinin yayından kaldırıldığını öğrendik,” ifadelerini kullanırken FilmLoverss’ın haberine göre BluTV’ye ulaşan bir aboneye ise dizinin dijital platformdan lisans anlaşmasının bitmesi nedeniyle kaldırıldığı söylendi. Sonrasında BluTV’nin Instagram hesabından akşam saatlerinde yapılan açıklamayla Çıplak dizisinin teknik bir nedenle geçici olarak yayından kaldırıldığı ve prosedürler tamamlandıktan sonra dizinin yeniden izleyiciyle buluşacağı açıklandı. RTÜK’ün herhangi bir biçimde sürece dâhil olup olmadığı ve BluTV kataloğunda yer alan diğer 18+ sınıfındaki dizi ve filmlerin bu teknik prosedürden neden etkilenmediği gibi konular ise belirsizliğini koruyor. 

BluTV’den yapılan açıklamanın tamamı şu şekilde: 

“Sevgili BluTV izleyicileri, dünden beri gündemde olan ‘Çıplak’ isimli dizimizle ilgili sizleri bilgilendirmek isteriz. 18 yaş altı çocuk kilidi uygulamamızı aktive etmeyi planladığımız bir dönemde olduğumuz için ‘Çıplak’ dizisini kısa bir süreliğine erişime kapatmış bulunuyoruz. Teknik prosedürler tamamlandıktan sonra içeriğimiz yeniden izleyicilerimizle buluşacaktır.”